reklamı kapat

POPÜLER

Sabit diskten yapılma sıra dışı kol saati [Video]

“Sabit diskten kol saati olur mu?” diye sorulsa sanıyoruz ki birçoğumuz şüphe etmeden “Hayır” cevabını veririz. Ta ki bu girişimi görene dek.

Gerek boyutları gerek sundukları üstün kapasitelerden ötürü günümüzde yaygın şekilde kullanılan USB bellek gibi harici depolama cihazları CD, DVD ve disketlerin yanı sıra sabit disklerin de modasının geçmesine neden oldu. Ancak sürücüleri kol saatine dönüştüren bu sıra dışı proje, durumu tersine çevirmeyi başarıyor.

hdd_saat_1
Fransız Jean Jérôme, Indiegogo sayfasında yaptığı açıklamada geçtiğimiz sene eylül ayında bir saat forumunda şaka amaçlı hazırlanmış yukarıdaki görsele denk geldiğini ve “Neden olmasın?” düşüncesiyle projeyi başlattığını belirtiyor. Bunun için 1990’lı yıllarda HP’nin 20 megabayt kapasiteli modeliyle hayatımıza giren yaklaşık 1 inç boyutundaki mikro sürücüleri satın alarak iç aksamını yeniden düzenleyen Jérôme, HDDWatch ile hayali gerçeğe dönüştürdüğünü ifade ediyor.

harddisk_saat_1
Saatin sıradan bir saatten farklı olmadığının altını çizen tasarımcı, sanılanın aksine içerisine veri depolanamayacağını ve akıllı saatlerle karıştırılmaması gerektiğinin altını özellikle çiziyor. 18 mm genişliğindeki devre kartı baskılı kayışıyla tam anlamıyla teknoloji severlere hitap eden ve şu sıralar 10 bin euro fona yaklaşan HDDWatch’un 120 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması bekleniyor. Jean Jérôme, sıradaki hedefinin ise daha küçük ölçeklerde ve daha fazla mekanik aksam içeren model geliştirmek olduğunu söylüyor.

hdd_saat_2
hdd_saat_3

VİDEO