reklamı kapat

POPÜLER

Sahte WhatsApp mesajı sosyal medyayı karıştırdı

Dün akşam popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘e dair ortaya atılan iddia kısa sürede hızla yayılarak binlerce kişiye ulaştı. Twitter’da gündem konuları arasına dahi yerleşen ileti, uygulamanın 10’uncu yılının kutlandığını ve mesajı arkadaşlarına gönderenlerin 5 yıl ücretsiz kullanım hakkına sahip olacağını söylüyordu.

Son dönemin belki de en kapsamlı aldatma girişimlerinden biri WhatsApp üzerinden gerçekleştirildi. Akıllı telefon sahipleri arasında yayılan mesaj şu şekildeydi:

Whatsapp 10. yılını kutluyor.

Bizi desteklediğiniz için siz değerli üyelerimize teşekkürü borç biliriz. Bu mesaji WhatsApp kullanıcısı 10 arkadaşınıza ilettiğiniz taktirde 5 sene ücretsiz WhatsApp kullanma hakkını kazanacaksınız.

Inandırıcı gelmedi mi? Web sayfamız da konuyla ilgili açıklamamıza göz atabilirsiniz: www.whatsapp.com

Mesajınız 10 WhatsApp üyemize ulaştıktan sonra kutucuk yeşil olacak ve siz 5 sene ücretsiz üyelik kazanmış olacaksınız tebrikler!!!

Uygulamanın resmi web sitesinin adresinin yer almasından ötürü durumdan şüphelenmeyenler, WhatsApp’in 2009’da kurulduğunu da gözden kaçırarak, çok geçmeden arkadaşlarını durumdan haberdar etmeye başladı. Virüs ya da saldırı (pnishing) içermeyen mesaj neyse ki herhangi bir zarara yol açmadı. Diğer taraftan büyük yankı uyandıran olayı üstlenenin olmaması akıllara bizzat firma tarafından düzenlenmiş viral girişimi olabileceğini getirdi.