reklamı kapat

POPÜLER

Samsung da kulaklık girişini kaldırmaya hazırlanıyor

Piyasaya sürülmesine yalnızca birkaç gün kalan iPhone 7‘de kulaklık girişinin yer almamasının yankıları sürüyor. Yapılan ilk incelemelerde genelde eksi hanesinde kendisine yer bulan kulaklık girişinin kaldırılması olayı, teknoloji dünyasını tam anlamıyla ikiye bölmüş durumda.

Bazı kullanıcılar bu girişin kaldırılmasını kötü bir hamle olarak yorumlarken bazıları ise kablosuz kulaklıkların daha kullanışlı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda düşünceniz ne yönde olursa olsun yakın zamanda akıllı telefonların büyük bölümünde bu giriş yer almayacak gibi görünüyor.

Söylenenlere göre Samsung, ses konusunda kendi standartını oluşturmak istiyor. Bunun için de Motorola MOTO Z ve LeEco Le 2 örneklerinde olduğu gibi USB-C yerine kendine özel bir giriş geliştiriyor. Güney Koreli şirketin geliştirdiği bu girişin diğer şirketlerle de paylaşılacağı ve böylece yaygın hale gelerek kulaklık üreticilerini kendine çekeceği düşünülüyor.

Samsung akıllı telefon piyasasında en fazla pazar payına sahip şirket ve eğer 3.5 mm kulaklık girişini terk ederse yaklaşık 100 yıldır varlığını sürdüren girişinin ölümünün daha da hızlanacağını söylemek mümkün. Samsung’un ne gibi bir hamle yapacağını öğrenmek için gelecek yıllardaki Galaxy cihazlarını beklemek gerekiyor.