reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold Huawei Mate X

Samsung’dan Huawei’ye dikkat çeken katlanabilir telefon cevabı

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X yeni bir alanın ilk temsilcileri konumunda. Bu yüzden iki şirket arasında modelleri üzerinden göndermeler devam ediyor.

Geçen hafta Business Insider’a bir röportaj veren Huawei Mobile CEO’su Richard Yu, hatırlarsınız ilginç bir açıklama yapmıştı. Orijinal Huawei Mate X prototipinin Samsung Galaxy Fold modelinden çok da farklı olmadığını söyleyen Yu, bunun iyi bir tasarım olmadığını belirtti. Üst kapalı da olsa Galaxy Fold’un tasarımını beğenmediğini söyleyen CEO, Fold benzeri yapının telefonu çok ağır yaptığına da değindi. Zamanında katlanabilir telefon için üç farklı proje yürüttüklerini söyleyen CEO, bir modelin Galaxy Fold’un yapısını benimsediğini ve daha iyi olmasına rağmen genel yapının kötü olması nedeniyle iptal edildiğini de belirtti. İşte bu açıklamaya Samsung’dan cevap gecikmedi. Şirketin arge’den sorumlu yöneticisi yaptığı açıklamada en mantıklı çözümün Galaxy Fold’da da olduğu gibi içi doğru kapanan ekran olduğunu belirtiyor. Mate X’teki gibi dışa doğru katlanan ekranın çizilmelere ve darbelere çok açık olduğunu belirten yönetici, burada istenmeyen dokunmaların da meydana gelebileceğini belirtiyor. İçe doğru katlanan ekranda bir açıklık oluştuğunu kabul eden yönetici, bunun ileride ortadan kaldırılacağını şu an teknolojinin izin vermediğini de ekliyor. Şirket en mantıklı yapının bu olduğuna tekrar tekrar değiniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold teknik detayları

Modelde 7.3 inç QXGA+ Dinamik AMOLED (4.2:3) (İç ekran) ve 4.6 inç HD+ Super AMOLED (21:9) (Dış / kapak ekran) olmak üzere iki adet ekran yer alıyor. Gücünü Snapdragon 855 işlemciden alan telefon, tam 12 GB RAMile geliyor. Dahili hafızası 512 GB olan katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold, ekrana entegre parmak izi teknolojisini benimsemiyor. Bunun yerine parmak izi sensörü güç tuşunda olan telefon, arkasında 16 MP F2.2 ultra geniş açı + 12 MP (2PD) F1.5/F2.4 OIS geniş açı + 12 MP F2.4 OIS telefoto olmak üzere üç adet kamera yer alıyor. Modelin içerisinde ise 10 MP (2PD) F2.2 geniş açı + 8 MP F1.9 derinlik kamerası bulunuyor. Modelin kapağında ise 10 MP (2PD) F2.2 kamerası bizleri karşılıyor.4.380 mAh pil üzerine kurulan telefonda, normal ve ters kablosuz şarj teknolojisi de aktif olarak yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate X teknik detayları ise şöyle

Huawei Mate X gücünü 7 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 980 işlemciden alıyor. Firmanın kendi geliştirdiği Balong 5000 modem birimi sayesinde 5G desteğini taşıyan model, iki parça halinde 4.500 mAh kapasitesinde pil üzerine kuruluyor. Modelde temel olarak 8 inç boyutunda tek bir esnek OLED ekran yer alıyor. Kapatıldığı zaman bu ekran önde 6,6 inç 2480×1148 piksel, arkada ise 6,38 inç 2480×829 piksel ekran alanı sunuyor. Bu açıdan şaşırtan telefon, yan tarafında Leica imzalı üçlü kamera sistemi taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Bahsi geçen Huawei Mate X