reklamı kapat

POPÜLER

Samsung neon yapay insan

Samsung destekli yapay insan Neon telefonlara geliyor

Samsung destekli kısa adıyla STAR Labs’tan çıkan yapay insan projesi Neon, kapsama alanını genişletiyor. İşte ortaya çıkanlar;

Samsung STAR Labs’ın ilk tanıtıldığında ses getiren ancak daha sonra unutulan teknolojisi Neon, hatırlarsınız temel olarak bir “dijital avatar” olarak geçiyor. Yani Siri benzeri bir sesli dijital asistan ya da insansı robot olmayan Neon, sanal ortamda yer alan karakterler üzerine kuruluyor. Daha önce öğrendiğimiz kadarıyla gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenme altyapıları üstüne kurulan bu karakterlerin, gerçek insanlar ile karşılıklı sohbet edebildiği aktarılıyor. Bu arada burada Siri ya da Google Asistan ile yapılan gibi robotik bir konuşmadan bahsedilmiyor. Neon’lar (Farklı cinsiyet ve mesleklerde hazırlanmış) yapılan görüşmeye göre anlık duygusal geri bildirimler yapabiliyor. Bu duygusal geri bildirimlerin gerçek bir insan gibi duruma ve konuya göre doğal olarak oluştuğu aktarılırken, dijital avatarların sadece milisaniye içerisinde tepki verdiği de aktarılıyor.

Samsung destekli Neon, telefonlarda çok dikkat çekebilir

Bu açıdan çok doğal bir iletişiminin kurulabildiği söylenirken, her karakterin belirlenen mesleğiyle bağlı olarak kendi “kişiliğinin” olduğu da aktarılıyor. Görüşme sırasında öğrenebilme yeteneklerinin de olduğu aktarılan Neon karakterleri, firma tarafından yapılan resmi açıklamaya göre yakında akıllı telefonlara da geliyor. Hatta firma bu konuda çok beklemeyeceğimizin de müjdesini veriyor. Neon’un telefon / mobil çıkışı yılbaşından önce olacak açıklaması yapılıyor. Hatta Neon’un başındaki isim Pranav Mistry, sistemin şimdiden telefonunda olduğunu ve testlerin aktif olarak sürdüğünü aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu sistemin arkasında tam olarak ne yer alıyor? Burada ilk aşamada özellikle müşteri hizmetleri yer alıyor. Firmaların Neon’ları lisanslayarak insan ile direkt etkileşimin gerektiği sistemlerinde kullanabileceği söyleniyor. Aynı zamanda Neon’ların merkezde olduğu “spor / sağlık / psikolojik danışma sistemleri” de potansiyel kullanım alanları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Mercedes-Benz’in şaşırtıcı otomobil konsepti ile tanışın