reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, kredi kartı ve fazlası için özel parmak izi çipi geliştirdi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, kredi kartı ve fazlası için özel bir güvenlik odaklı parmak izi çipi geliştirdiğini duyurdu.

Hatırlayanlar olacaktır Samsung ve Mastercard geçtiğimiz yıl bir ortaklık kurmuştu. Bu ortaklığın arkasında bünyesinde parmak izi sensörü bulunan bir “Samsung Card” yer alıyordu. Bu Samsung’un “Pay” altyapısıyla bağlantılı kartın Mastercard’ın tüm POS cihazlarında çalışacağı ve sadece parmak izi okutarak ödeme yapılabileceği aktarılmıştı. Bu sistem kâğıt üzerinde gerçekten çok kullanışlı ve aynı zamanda güvenli bulunmuştu.

Parola yerine parmak izi sensörü ile onaylama için Samsung bugün S3B512C çip modeli ile gündeme geldi. Sektörün kredi kartı benzeri kartlar için geliştirilen ilk hepsi bir arada parmak izi güvenlik çipi olarak geçen ürün, tüm kilit donanımları bir araya getiriyor ve böylece yüksek koruma ve performans sağlıyor. Bu çipin esas amacı ödeme kartları ancak şirket içerisindeki bilgi kartlarında da aktif olarak kullanılabilir açıklaması yapılıyor.

Bu arada sürecin bir ilk olmadığını da belirtmek gerekiyor. Mastercard’ın hali hazırda parmak izi sensörlü başka bir kartı da bulunuyor. Bu kart uzun zamandır belirli yerlerde kullanılıyor ancak geniş çaplı kullanım sağlanmıyor.

Bu tarz sistemlerin ileride artması bekleniyor ancak sektörün geleceğinde telefon üzerinden ödeme sistemleri bulunuyor. Türkiye’de yaygın değil ancak yurt dışında birçok ülkede artık kişiler ödemelerini direkt olarak telefonları ya da akıllı saatleri üzerinden yapıyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle