reklamı kapat

POPÜLER

Samsung motosikletler için akıllı rüzgarlık geliştirdi [Video]

İnternetle ve akıllı cihazlarla iç içe yaşama trendimiz kullandığımız araçları da etkiliyor. Araç içi teknolojilerinin gelişmesiyle otomobillerin bilgi eğlence ekranlarına da sirayet eden bu “bağlanabilirlik” özelliği görünüşe bakılırsa yakında motosikletlerde de karşılığını bulmak üzere. Bunun ilk uygulamalı örneği ise Samsung’un geliştirdiği akıllı rüzgarlık sayesinde hayata geçiyor.

Samsung’un basitçe “akıllı rüzgarlık” (Smart Windshield) adını verdiği teknoloji, sürücülerin gözünü yoldan ayırmadan hem araçla ilgili temel bilgileri hem de telefonlarından gelen bildirimleri takip etmesini sağlıyor. İnteraktif navigasyon bilgi ve bildirimlerinin yanı sıra akıllı telefonlardan gelen arama, mesaj, e-posta gibi bildirimler de bu akıllı rüzgarlığa, yani bilgi ekranına düşüyor. Gelen aramalara otomatik olarak “motosiklet sürüyorum, müsait olunca arayacağım” gibi bir mesaj da gönderilebiliyor.

Elbette bu noktada en önemli konu güvenlik. Rüzgarlığın konumu itibarıyla ekranı kontrol ederken sürücü aslında gözünü yoldan ayırmıyor gibi görünüyor. Yine de akıllı telefon bildirimleri konusunda emin olamasak da araç ve yol bilgilerinin bu şekilde gösterilmesi son derece kullanışlı.

Samsung’un yol güvenliği konusunda attığı bu yeni adımın ne zaman hayata geçeceği henüz belli değil. Teknoloji devinin bu konudaki bir diğer projesi olan “güvenlik kamyonu” birçok kesim tarafından takdir edilip birçok ödüle layık görülmüştü. Akıllı rüzgarlığın da en az onun kadar dikkat çekeceği kesin.

Samsung’un Burnett reklam firmasıyla Yamaha Tricity üzerinde tanıtımını yaptığı akıllı rüzgarlığına hemen yukarıdan göz atabilirsiniz.