reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’da şok istifa!

2017 üçüncü çeyreği ve genel olarak 2017 yılını rekor kar ile kapatmaya hazırlanan Samsung, bugün beklenmedik bir gelişme ile gündeme geldi. Şirketin 2012 yılından bu yana görevde bulunan CEO’su Kwon Oh-hyun, istifa kararı aldı.

Samsung’un Başkan Yardımcısı ve velihatı Lee Jae-yong, hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda hükumetin desteğine karşılık olarak Güney Kore’nin devlet başkanı Park Geun-Hye‘ye yardımcı olduğu ve bununla birlikte devlet başkanının başka bir yakın arkadaşının kurduğu Choi Vakfına da 25 milyon dolara yakın ödemeler yapması yüzünden tutuklandığını belirtmiştik. Ekonomik olarak çok güçlü olmasına rağmen bu skandal nedeniyle özellikle içeride zor günler geçiren şirket, Lee Jae-yong sonrasında şirketi sırtlaması beklenen Kwon Oh-hyun’yu kaybederek çok ciddi bir darbe yemiş görünüyor. Çalışanlara gönderdiği açıklamada şirketin benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşı kaldığını belirten CEO, bu noktada genç bir liderin yeni bir ruh ile zorluklara karşı daha iyi olacağını düşündüğünü belirtiyor.


Samsung’da tam 32 yıldır çalışan ve şirketin en büyük gelir kaynaklarında olan çip, yonga ve bileşen pazarını kuran isim olarak geçen Kwon Oh-hyun, 2018 Mart ayı itibariyle yönetim kurulu üyeliği ve Samsung Display CEO’luğu görevlerini de bırakacak. Bakalım başarılı yöneticinin yerine kriz yönetimi konusunda uzman kim gelecek?