reklamı kapat

POPÜLER

Sektörden ilk tepkiler; otomobilde taksit uygulaması piyasayı nasıl etkileyecek?

Şahsuvaroğlu Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, otomobil satışlarındaki taksit uygulaması için açıklamalarda bulundu.

Otomobil pazarında son aylarda yaşanan dalgalanma, özellikle 2020’nin etkisinde geçen pandeminin eserleri arasında yer aldı. İkinci el araçları da büyük oranda etkileyen sürecin ardından günümüz tablosunda fiyatların hala ÖTV’nin de etkisiyle fazlasıyla yüksek olduğunu söylemek mümkün. Pazarın hareketlenmesi adına geçtiğimiz günlerde sürpriz bir gelişme Türkiye gündemindeki yerini aldı. Otomobil satışlarında taksit uygulamasını içeren bu hamle için sektör temsilcilerinden de açıklamalarda gelmeye başladı. Taşıt satışlarında değerine göre 24 ile 60 ay arasında taksit yapılabilmesi ile ilgili Şahsuvaroğlu Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu açıklamalarda bulundu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil satışlarındaki taksit uygulamasının lüks araçlarda etkisi beklenmiyor

Açıklanan genelgenin kapsamı odağında konuşan Yunus Şahsuvaroğlu; “Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı genelge, 2020 sonunda yürürlüğe getirilen BDDK kararlarıyla uyumlu olması itibariyle otomobil satışlarında taksitlendirmeye ilişkin yaşanan karışıklıkları ortadan kaldıracak. Çok sayıda marka, inisiyatif kullanarak tüketiciye taksitlendirme seçenekleri sunuyordu. Ancak bunun marka inisiyatifinden çıkarılıp bir standart haline getirilmesi gerekiyordu. Farklı fiyat aralıklarına sahip araçları kapsayan taksit avantajını düşünürsek, genelgenin tüm segmentleri hedef aldığını görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörde 120 TL’den başlayıp 750 bin TL’ye uzanan araçlar, satışlardan en büyük payı alıyor. Genelge,bu fiyatlar arasında yer alan araçların satın alma gücünü artıracak. Dolayısıyla getirilen 48 ve 36 ay taksit uygulaması önemli bir avantaj yaratacak. Düzenlemenin özellikle 120 bin TL ile 750 bin TL arasındaki araçlara yönelik olumlu etkilerini hızla alacağımıza inanıyoruz. Sektörde ultra lüks araçlar olarak tanımladığımız 750 bin TL ve üzeri araçların satın alma hareketinde bir etki yaratacağını
düşünmüyoruz.
” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Octavia çarpışma testi