reklamı kapat

POPÜLER

sembol

Sembol haline gelen fotoğraftaki denizci hakkında üzücü haber

II. Dünya Savaşı’nın bitişinin kutlandığı New York’ta bir hemşireyi öperken çekilen fotoğrafı sembol olan denizci George Mendonsa, hakkında üzücü bir açıklama geldi. George Mendonsa 95 yaşında hayatını kaybetti.

George Mendonsa‘nın kızı Sharon Molleur, babasının nöbet geçirdikten sonra Pazar günü kalbinin durduğunu belirtti. 14 Ağustos 1945’te, Japonya’nın teslim olduğunu açıklamasıyla birlikte Amerika’da savaşın bitişi kutlanmıştı. 2. Dünya Savaşı’nın bitişinin sembollerinden biri haline gelen fotoğrafta denizci George Mendonsa, 21 yaşındaki hemşire Greta Zimmer Friedman’ı dudağından öperken görülüyor.

Fotoğrafı Alfred Eisenstadt’ın Life dergisi için çektiğini belirtelim. Fotoğraftaki denizci ve hemşirenin kimliğiyle ilgil bir bilgi paylaşılmamıştı. Fotoğrafçı Eisenstadt, denizcinin caddede koşarak gördüğü kadınları öptüğünü, kendisinin de en güzel kareyi yakalamak için bu esnada fotoğraf makinesiyle denizciyi takip ettiğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fotoğraf kişiden kişiye farklı yorumlanıyor

Bazı kişiler bu fotoğrafın 2. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlayan insanların coşkusunu sembolize ettiğini, bazı kişiler ise bu fotoğrafı sokak ortasında cinsel tacizin belgelenmesi olarak yorumluyor. George Mendonsa, Carl Muscarello, Glenn McDuffie öne çıkan denizci adaylarındandı. Greta Zimmer Friedman dışında hemşire olduğunu öne süren diğer kadınlardan biriyse Edith Shain’di. Shain’in iddiası biraz zayıftı çünkü boyu yalnızca 1.47’ydi ve fotoğraftan öpülen kadının 1.47’den uzun olduğu anlaşılıyor Denizci George Mendonsa’nın yer aldığı fotoğrafa ana görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Samsung geleceği böyle görüyor