reklamı kapat

POPÜLER

Shell çevre dostu benzinli otomobilini görücüye çıkardı

“Çevre dostu” otomobil deyince aklımıza günümüzün popüler yakıt teknolojileri olan hibrit veya elektrik geliyor ancak Shell bunun petrol bazlı yakıtla da geçerli olabileceğini kanıtlamak istiyor. Shell’in Project M isimli yeni konsept otomobili, benzinle çalışan en çevreci otomobil ünvanına kavuşmak için gün sayıyor.

Şimdiye kadar otomobilden ziyade otomobillerin içine koyduklarıyla tanıdığımız Shell bu kez kendi otomobilini geliştiriyor. Üstelik yine bu alanda sürpriz sayılabilecek bir isimle birlikte. Shell’in bu çevreci projesi için ortak çalıştığı isim, daha önce hızlı otomobilleriyle tanıdığımız Gordon Murray. İkilinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı proje artık nihayetlenmek üzere.

Shell’in şehir içinde A noktasından B noktasına hem pratik hem de tasarruflu bir şekilde gitmek için geliştirdiği sevimli otomobil, rakamlarla da bunu gerçekleştirebileceğini kanıtlıyor. Son haliyle 70 km/s sabit hızda 2,64 lt/100 km gibi bir yakıt tüketim değerine sahip olan otomobilin nihai aşamada 2,1 lt/100 km yakıt tüketimine sahip olması planlanıyor. Sadece emisyon değerleriyle değil, üzerinde kullanılan parçalara kadar çevreye duyarlı geliştirilen otomobil, dönüştürülebilir karbon fiber gövdeye ve 3D yazıcılarla üretilen parçalara sahip. Bu sayede yalnızca 550 kg ağırlığında olan otomobilin boyutları ise 2,5 m (uzunluk) x 1,35 m (genişlik) x 1,6 m (yükseklik) şeklinde.

shell-project-m-concept-car-7
Kapıları ortadan ikiye ayrılırcasına açılan otomobilin kabini de yine optimum düzeyde üç kişiyi taşıyabilecek şekilde geliştirilmiş. Dikiz aynası yerine kameraların kullanıldığı geri görüş sistemi ve otomobil hakkındaki diğer tüm bilgiler ön paneldeki üçlü bilgi ekranından takip edilebiliyor.

Tüm bunlar olurken elbette taviz verilen bir nokta var; o da kaputun altında. 660 cc hacmindeki ufak motoruyla 43 beygir güç ve 64 Nm tork üreten otomobil maksimum 156 km/s hıza ulaşabiliyor. Otomobil 0-100 km/s hızlanmasını ise 15,8 saniyede tamamlıyor.

Bir süre daha konsept aşamasında kalacak olan otomobilin seri üretime ne zaman geçeceği henüz belli değil.

VİDEO