reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Siber saldırı durumunda kendini yok edebilen bilgisayar

Teknoloji her yıl daha fazla ilerliyor ve birbirinden gelişmiş ürünler piyasaya sürülüyor. Satışa sunulan bu teknolojik ürünler, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Örneğin yeni çıkan bilgisayarlar daha hızlı yapısı ve gelişmiş özellikleriyle kullanıcıların hayallerini süslüyor. Fakat teknolojik ürünler ne kadar gelişmiş olursa olsun güvenlik konusunda zaaflara sahip oluyor. Bu cihazlara erişim sağlayabilen  kötü niyetli kişiler, kişisel verilerin tamamını ele geçirebiliyor ve kullanıcıyı zor duruma sokabiliyor. Geliştirilen bu bilgisayar ise Hollywood filmlerini aratmayan özelliğiyle dikkat çekiyor.

Advertisement

Orwl PC adı verilen bilgisayar Windows, Qubes OS veya Ubuntu işletim sistemleri UEFI ve DMA saldırılarına karşı korumalı olan bilgisayar aynı zamanda USB üzerinden yapılan saldırılara karşı da koruma sağlıyor. Bilgisayarı açmak için NFC etiketli bir anahtar bulunuyor. Bu anahtar bilgisaya yakın olduğu zamanlarda bilgisayara erişim sağlanabiliyor. Anahtar uzakta olduğunda ise USB girişleri kapatılıyor ve olası bir saldırının önüne geçilmiş oluyor.

Bilgisayarın fiziki hack saldırılarının karşısında durması için son bir kozu daha bulunuyor. Elektronik bir cihaz yardımıyla bilgisayarın bilgilerine erişilmeye çalışıldığı anlaşılırsa bunun engellenmesi için şifrelenen dosyaların anahtarı siliniyor ve dolayısıyla kötü niyetli kişiler asla dosyalara ulaşamıyor.

Gelecek ay piyasaya sürülecek olan bilgisayarın fiyatı 1.699 dolardan başlıyor. Bu fiyat Intel Core m3 işlemcili model için geçerli. Intel Core m7’li model içinse 2.399 doları gözden çıkarmak gerekiyor.