reklamı kapat

POPÜLER

Twitter'da atılan ilk tweet

Sina Estavi, Twitter’da atılan ilk tweet ile “şimdilik” ciddi zarar etti

Twitter’da atılan ilk tweet için geçtiğimiz aylarda büyük bir para harcayan Türk asıllı Sina Estavi, bu tweet’i kısa süre önce NFT olarak satışa çıkardı.

Advertisement

Geçtiğimiz aylarda CEO’luk görevini bırakan kurucu Jack Dorsey tarafından 2006 yılında Twitter’da atılan aşağıda gördüğünüz ilk tweet, Cryptoland’in ve Bridge Oracle’ın CEO’su Türk asıllı Sina Estavi tarafından tam 2.9 milyon dolara satın alınmıştı. Atılan bu tweet’i “NFT” temelinde satın alan Estavi, kısa süre önce sahibi olduğu bu NFT’yi satmaya karar verdi. Estavi, başta harcadığı para çok şaşırtan bu NFT’den tam 48 milyon dolar gelir elde etmeyi amaçlamıştı. Ancak gerçekler çok farklı oldu. Twitter’da atılan ilk tweet için şimdiye kadar OpenSea üzerinde sadece 10.2 ETH (31 bin dolar kadar) teklif geldi. 48 milyon doları görürse NFT’den elde edeceğin gelirin yarısını hayır işleri için kullanacağını belirten ancak mevcut teklifler çok düşük olan Estavi, açıklamaya göre kaynaklara “iyi bir teklif alırsam belki satarım” açıklamasında bulundu.

NFT’ler özellikle 2021’in son döneminde büyük bir patlama gördü. Şimdi ise NFT’ler ciddi şekilde geriye düşmeye başladı. NFT’lerden büyük gelirler elde edenler oldu ancak furya geçince büyük zarar edenler de görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NFT’nin ne olduğunu bilmeyenler için Twitter süreci kısaca şu şekilde özetliyor: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

bu da ilginizi çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket