reklamı kapat

POPÜLER

apple watch

Sınavlara akıllı saatle girmek yasaklanıyor

Okulda arkadaşlarınıza hava atmak için çıkmasını dört gözle beklediğiniz Apple Watch için kötü bir haberimiz var. Şimdiden birçok okul, tablet ve akıllı telefon gibi kopya çekmeye müsait cihazlar sınıfına soktuğu “Apple Watch ve benzeri akıllı saatleri” sınavlarda yasaklamaya başladı bile.

Sınavlarda akıllı saatlerin yasaklanması konusunda ilk somut adım İngiltere’den geldi. Londra Üniversitesi‘nin başı çektiği yasak konusunda diğer okullar da benzer yaptırımlar uygulayabileceğini belirtiyor. İlk açıklamayı geçtiğimiz yıl yapan Londra Üniversitesi, “özellikle 2015’ten sonra sınavlarda Apple Watch ve benzeri akıllı saat kullanımının sakıncalı olabileciğini” belirtmişti.

Akıllı saat yeni bir icat değil. Son birkaç yıldır popülaritesi artan cihazlar piyasada çokça bulunsa da kullanım oranı henüz beklenen seviyelerde değil. Dolayısıyla okulların yeni yeni telaşa kapılmasına neden olarak rahatlıkla nisan ayında piyasaya çıkacak olan Apple Watch’u gösterebiliriz. Apple Watch’la birlikte satış patlaması yapacağı düşünülen akıllı saatler, sınav gözetmenlerinin kabusu olacak gibi görünüyor. Nitekim bu cihazları normallerinden ayırmak neredeyse imkansız. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sınavlara sokulması yasak olan saç tokası, küpe, anahtar gibi “akılsız” cihazların yanına akıllı saatlerin eklenmesi an meselesi.