reklamı kapat

POPÜLER

Sınırlı üretim planlanıyor; Nissan GT-R50 fiyatıyla da dudak uçuklatacak!

Bu hafta içerisinde gerçek dünyanın karşısına çıkacak olan Nissan GT-R50 projesi, standart versiyona oranla ciddi seviyede yüksek fiyata alıcı bulacak.

1969 yılında podyuma çıkarak ilk jenerasyonuyla sahne alsa da, geçmişi daha da gerilere dayanan bir otomobil olan Nissan GT-R, şüphesiz otomobil tarihinin kült modellerinden birisi. Nereden Nereye serimizde ilk jenerasyonundan günümüze kadar gelen süreçte elde ettiği değişim hikayesini ele aldığımız “Godzilla” kısa süre önce bu zamana kadar hiç görmediğimiz bir ortaklıkla adeta göz kamaştırıcı bir evrim geçirdi. Nissan cephesinden yeni jenerasyonuyla ilgili haberini beklediğimiz efsane, Italdesign ortaklığıyla GT-R50 adı verilen bir proje üzerinden karşımıza çıktı. Teknik detaylarından ziyade sahip olduğu tasarım detaylarıyla bizlere göz banyosu yaptıran projeyi, bu hafta içerisinde düzenlenecek Goodwood Hız Festivali‘nde sergilemek için geri sayım devam ediyor. Beraberinde radikal değişimleri getiren konsept niteliğinde modeli sınırlı üretim adetleriyle banda çıkartmayı planlayan Nissan, resmi kaynaklardan paylaştığı fiyatla ütopik sınırlarda geziyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kadara değer mi?

Tasarımının yanında performans noktasında da çok ciddi değerlere sahip olan modelde, standart versiyondan bildiğimiz 3,8 litrelik V6 makine yer alıyor. Yapılan geliştirmelerle 710 beygir güç ve 780 Nm tork gibi limitlerde gezinecek olan GT-R50, Nismo versiyonun da üzerine çıkartılmış durumda. Nissan’nın Italdesign ortaklığıyla hayata geçirdiği bu canavar için talep ettiği miktarsa 900.000 euro olarak detaylara yansıyor. Dolar bazında ise bu rakam 1 milyonun üzerinde. 600 beygire sahip GT-R Nismo’nun yaklaşık 180.000 dolarlık etiket fiyatına sahip olduğunu düşündüğümüzde talep edilen bu rakamın fazlasıyla düşündürücü olduğu aşikar. Üretim adedi 50’yi geçmemesi beklenen modele ne denli ilgi olacağını hep birlikte göreceğiz.

İlgili video