reklamı kapat

POPÜLER

Sıradan bir masa, elektronik müzik enstrümanına dönüşebilir mi? [Video]

Sıradan bir masayı elektronik müzik aletine dönüştürmek günlük hayatta pek aklımıza gelecek bir seçenek değil. Ama Felix Faire bunu düşünmüş ve hayata geçirmeyi başarmış. Faire, son dönemin gelişen akımlarından DIY (Do It Yourself) yani Kendin Yap olarak nitelendirebileceğimiz projesi ile, Leap Motion Sensor‘den de yararlanarak düz ahşap bir masayı dokunmatik hale getirmekle kalmıyor Contact adını verdiği bir müzik enstrümanına dönüştürüyor.


İşe, masaya yapılacak dokunuşların yerini ve şeklini izleyecek mikrofonların yerleştirilmesi ile başlayan Faire, Leap Motion aracılığıyla da havada eliyle yaptığı hareketlerin takibini sağlayarak sistemin en önemli kısımlarını oluşturuyor. Sistem tamamlandığında, örneğin masanın belirli bir noktasına parmakla dokunulduğunda  alkış sesi çıkarken bileğin üstü ile dokunulduğunda başka bir ses çıkıyor. Elbette ki sistem bu kadar basit değil. Birçok karmaşık parça ve aparatın bir araya gelmesinden oluşan Contact, bir anda dev bir gitardan istenen herhangi başka bir müzik aletine dönüşebiliyor.

Faire’ın bu fütüristik ürüne yönelik nasıl bir gelecek planladığı tam olarak bilinmiyor. Ancak projenin birçok farklı uygulamalara ilham kaynağı olması ve daha da geliştirilebilmesi muhtemel görünüyor. Faire, projesinin yazılımına ilişkin kodların tamamını GitHub üzerinden yayınlayarak dileyen herkesin benzer projeler üretmesine destek oluyor. Biz de haberi daha fazla detaylandırmadan sizi Contact’ın büyüleyici videosu ile başbaşa bırakıyoruz.

VİDEO