reklamı kapat

POPÜLER

Siri’ye rakip geliyor; Alexa iPhone’larda kullanıma sunuldu

Amazon‘un birkaç sene önce kullanıma sunduğu marifetli kişisel asistanı Alexa‘nın kullanım alanı genişliyor. Siri‘nin önemli rakiplerinden biri olan bu asistan şimdi iPhone‘larda da kullanılabilecek.

Sesli komutlarla çalışan bu kişisel asistan müzik çalmak, yapılacak işler listesi hazırlamak, alarm kurmak, sesli kitap okumak, hava ve trafik durumunu bildirmek gibi birçok yararlı özelliğe sahip. Şimdi Amazon resmi uygulaması üzerinden tüm bu özellikleri iPhone’lara getiriyor. Yayınlanan güncellemenin ardından Amazon uygulamasına ufak bir mikrofon ikonu ekleniyor. Bu da sesli komutlarla arama yapmayı veya siparişleri takip etmeyi mümkün hale getiriyor. Elbette özellikler bununla sınırlı kalmıyor. Kullanıcılara sunulan özellikler direkt olarak Apple’ın kişisel asistanı Siri ile yarışabilecek düzeyde. Alexa‘ya istediğiniz soruları yöneltip hemen cevap alabiliyorsunuz. Bunun haricinde eğlence amaçlı olarak “Bana bir espri yap” bile diyebilirsiniz. Eğer Amazon Echo sahibiyseniz bu güncelleme sayesinde yapabileceklerinizin sayısı daha da artıyor. Mobil uygulama üzerinden ev içindeki aktiviteleri kontrol edebiliyorsunuz.

Tabii Alexa’nın Siri’yle tam anlamıyla mücadele edebilmesi oldukça zor görünüyor. Siri’nin sistem entegrasyonu onu daha kullanışlı hale getiriyor. Sadece “Hey Siri” diyerek iletişime geçmek mümkün oluyor. Yine de Amazon bu adımıyla birlikte kişisel asistanının asıl potansiyelini ortaya çıkartmaya yaklaşmış oluyor.