reklamı kapat

POPÜLER

HTC sanal gerçekliğe yatırım için fabrikasını satıyor

HTC akıllı telefon tarafında pek iyi satış rakamlarına ulaşamasa da VR tarafında iyi işler yapıyor. HTC Vive ile iyi satış rakamlarına ulaşabilen Tayvanlı şirket, bu alana ağırlık vermek istiyor. VR yatırımları yapabilmek için gerekli olan kaynağı bulmakta ise zorluk çekiyor. Belirtilenlere göre HTC, gereken parayı bulabilmek için bir fabrikasını daha satıyor. 

İlk olarak 2015 yılında HTC’nin bir fabrikasını satacağı gündeme gelmişti. 2 yıllık sürecin ardından yapılan açıklamayla birlikte Şangay’daki 114 bin metrekarelik fabrikanın satılacağı resmen açıklandı. Xingbao Information Technology isimli şirketin fabrikanın yeni sahibi olacağı ifade ediliyor. HTC’nin bu satıştan 630 milyon yuan, yani yaklaşık 91 milyon dolar gelir elde edeceği belirtiliyor.

HTC’nin yaptığı açıklamaya göre bu satış, şirketin ihtiyaç duyduğu parayı sağlamada yardımcı olacak. Şirketin operasyonlarının bu gelirle yönetileceği belirtiliyor. Tayvanlı şirketin yerel medyaya yaptığı açıklamaya göre gelir VR yatırımları için kullanılacak ancak bu yatırımların tam olarak ne olacağıyla ilgili detaylı bir bilgi bulunmuyor.

Ancak HTC’nin VR’a yatırım yapacak olması akıllı telefonların geri planda kalacağı anlamına gelmiyor. Şirketin yeni akıllı telefonlar geliştireceği ve amiral gemisi modellerle de karşımıza çıkmaya devam edeceği ifade ediliyor. HTC’nin gelecek projelerinin neler olacağını ve VR alanında ne gibi çalışmaların yapılacağını hep birlikte göreceğiz.