reklamı kapat

POPÜLER

Google Asistan

Türkiye’de Google Asistan’ı bekleyenlere güzel gelişme

Google tarafından geliştirilen ve 2016 yılının mayıs ayında duyurulan kişisel asistan Google Asistan hakkında güzel bir gelişme yaşandı.

Google Asistan, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Korece, Japonca ve Portekizce gibi dillere destek veriyor. Şirketin bu yıl sesli asistanı yeni ülkelere de getirmeyi planladığı ortaya çıktı. Digital News Initiative etkinliğinde ortaya çıkan gelişmeye göre asistan, 2018’de 17 farklı dilde kullanıma sunulacak. Digital News Initiative’de paylaşılan bir sunuma göre haritada mavi renkli yer alan Hollanda’da bu yıl servis kullanıma sunulacak. Haritada Türkiye’nin de mavi renkli yer alması servisin bu yıl Türkiye’ye de geleceğini gösteriyor.

Google Asistan ne gibi özelliklere destek veriyor?

Kişisel asistan, Apple‘ın kişisel asistanında olduğu gibi hava durumunu kontrol edebiliyor. Şirketin doğal dil işleme algoritmasını kullanarak iki yönlü bir görüşme yapmaya imkan tanıyan sesli asistanda arama sonuçları  kullanıcıların sayfayı açmak için dokunabilecekleri kart biçiminde sunuluyor. Sesli asistan bir alışveriş listesi sağlayabiliyor.