reklamı kapat

POPÜLER

Skype Signal Microsoft

Skype en sonunda güvenli geleceğe adım attı

Microsoft‘un satın alarak geliştirmeye devam ettiği popüler servisi Skype, rakiplerinden çok ama çok uzun bir süre güvenliği geliştirecek önemli bir adım attı. Bu adımın arkasında ise “Signal” yer alıyor.

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen güvenli mesajlaşma uygulaması Signal, içerisinde kurulan iletişimi uçtan uca şifreliyor. Özellikle NSA sızıntıları ile ünlenen Edward Snowden tarafından tercih edilmesiyle öne çıkan uygulama, artık Skype’ı da güvenli hale getiriyor. Microsoft ile ortaklık kuran Open Whisper Systems, Signal’in kullandığı şifreleme sistemini Skype‘a da getiriyor. Böylece artık uygulama içerisinde gönderilen her mesaj ya da dosya uçtan uca şifreleniyor. Bu da karşılıklı iletişimin arasına istenmeyen gözlerin girmesini engelliyor. Facebook Messenger, WhatsApp ve Telegram’ın altyapılarına benzer çalışan süreç, özellikle kurumsal alanda kullanılan uygulamayı çok geç de olsa ciddi anlamda güvenli hale getiriyor. Uçtan uca şifreleme sesli ve görüntülü konuşmalarda çalışmıyor. Burada Microsoft’un kendi şifrelemesi görev yapıyor.

Skype önemli bir marka

Her türlü yeni sisteme ve teknolojiye rağmen hayatta kalmaya devam eden uygulama, artık kalıplaşmış bir marka konumunda bulunuyor. Bir ara “gençelere” yönelik tasarım değişikliğiyle ciddi tepki çeken uygulama, her şeye rağmen kullanılmaya devam ediyor. Yeni güvenli sürecin ise şu an sadece “Insider” sürümlerde aktif edildiğini belirtmekte fayda var. Ancak normal sürümlerin de yakın zamanda güncelleneceği belirtiliyor.