reklamı kapat

POPÜLER

Solo Türk, Formula 1 aracı ve diğerleri; Kenan Sofuoğlu’ndan motosikletiyle dev zafer [Video]

Yeni havalimanında Kenan Sofuoğlu, Solo Türk, Yağız Avcı ve Toprak Razgatlıoğlu gibi isimlerin yer aldığı yarış dünyada bir ilke sahne oldu.

Türkiye Teknoloji Takımı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest, dünyanın en hızlı açılışına ev sahipliği yaptı. Millî teknoloji hamlesi sloganı üzerinden havacılık, uzay ve teknoloji konularına ilgi uyandırmak için yola çıkan Türkiye’deki türünün ilk örneği bu oluşum birbirinden önemli isimleri bir araya getirdi. Motosiklet alanında dünya şampiyonlukları elde etmiş başarılı sürücümüz Kenan Sofuoğlu‘nun yanı sıra; Türkiye ralli şampiyonu Yağız Avcı, Avrupa Şampiyonu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ve Solotürk F16 uçağı ve özel jet Challenger 605 ilk kez bir araya geldi. Bu isimlere yurt dışından eşlik edenler ise Emma Kimilainen ve Jake Dennis oldu.

Kıyasıya mücadele

Red Bull Racing Formula 1 arabası, Kawasaki H2R, Tesla P100 DL, Lotus Evora 430 GT ve Aston Martin Vantage gibi birbirlerinden oldukça farklı sınıflarda yer alan toplamda 7 farklı aracı tek bir sıra halinde başlangıç çizgisinde görme şansına eriştik. Jet ve iş amaçlı bir uçağın da içerisinde bulunmasının da getirisiyle dünyada bir ilk olarak düzenlenen yarışın kazananıysa bugün resmileşti. Yeni jenerasyonuyla dünyanın en hızlı motosikleti rozetini takan H2 Ninja ve Kenan Sofuoğlu ikilisi 402 metlik mesafeyi 9,43’lük derecesiyle kazandı. Sofuoğlu arkasından gelen en yakın rakibi Formula 1 aracına 0,04 saniye fark atmayı başardı. Tamamlanma arifesinde olan yeni havaalanın tanıtımı için de büyük önem arz eden yarışın ardından ciddi katılımcı sayısına ulaşan Teknofest etkinlikleri son güne kadar devam edecek.

Video

https://youtu.be/4u65th-EzSc?t=3m38s