reklamı kapat

POPÜLER

Son dönemin en etkileyici izleri; karşınızda Ferrari Monza SP1 ve SP2 [Video]

İtalya’da düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtılan Ferrari Monza SP1 ve SP2, yılların eskitemediği güzellikleri anımsatıyor bizlere.

Advertisement

Geçtiğimiz yıl içerisinde tanıtımını gerçekleştirerek on iki silindir geleneğinin en üst noktasına 812 Superfast‘i yerleştiren Ferrari, o günden itibaren daha çok 488 ailesi üzerinden gündeme geldi. Aradan geçen zaman diliminin ardından bir ay öncesinde Icona adında yeni bir otomobilin müjdesini veren Maranello, bilgi paylaşımı konusunda ise bir hayli titiz olmayı tercih etti. İlk günden itibaren beklediğimiz ufak bir sızıntı veya detayı görebilmek içinse son güne kadar beklememiz gerekti. Dün ortaya çıkan ilk fotoğraflar bizlere bir otomobilin dışında başka bir şeyi müjdeliyordu. Pek çok kişininin ilk başta anlam veremediği bu sürpriz bir zaman kutusu misali bizleri 1950‘li yıllara götürmek için tasarlanmıştı. Üstelik bir değil tam iki otomobil üzerinden!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir ay öncesinde karşımıza çıkan Icona adının aslında sınırlı üretim adetleriyle sunulacak iki otomobilin ait olduğu bir seriyi ifade ettiğini açıklayan Ferrari’nin bu yeni canavarlara Monza SP1 ve SP2 adını verdiğini de öğrenmiş olduk. Marka mühendisleri performans değerlerinden ziyade bu kez tasarımıyla büyüleyen bir proje çıkartmak için çalıştığınıysa etkinlik kapsamında gösterdi bizlere. Bu öylesine derinlerden gelen bir çizgiydi ki, zaman zaman aklımızdan çıksa da tek bir notasını duyduğumuz bir müzik gibi derinlere çekmeyi başaracak güçteydi. Ferrari’nin 166 MM‘den başlayıp 50’li yıllarda 290 MM’e yansıttığı Speedster tasarımı 2019 itibarıyla tekrar yollarda olacak. Ve tabi ki böylesine güzel işlenen bir otomobil döneminde olduğu gibi en üst noktada konumlanmalıydı.

290 MM

860 Monza

290 MM

Rakamlarla ilk değerlendirme

50’li yıllarda Mille Miglia ve farklı Grand Prix’lerde yarışmak üzere Monza ve 290 MM gibi önemli isimlerden faydalanan Ferrari, bu modellerde motor hacimleri değişmesine rağmen hep V12 mimarisini kullandı. Bugün karşımıza duran Monza SP1 ve SP2 modellerine de baktığımız zaman tasarım detaylarıyla birlikte motor bölümünde de bu çizgiden şaşılmadığını görmek fevkalede güzel bir his yaratıyor içimizde. 1948 yılında Maranello’dan çıkan ilk yarışçılardan birisi olan 166 MM’in de ilham alındığı otomobillerde Ferrari tarihinin en güçlü V12 makinesi yer alıyor. 812 Superpast’te gördüğümüz 6,5 litre hacimli bu motor üzerinde yapılan ufak iyileştirmelerin sonucu olarak ortaya 810 PS’lik güç ve 719 Nm tork değeri çıkıyor. Bu performansıyla araçları 2,9 saniyede 0’dan 100’e taşıyan makinenin erişebildiği maksimum sürat ise saatte 300 kilometre olarak verilmiş durumda.

Çizgilerdeki tamamlayıcılar

Geçmiş örneklerini hatırlayıp incelediğimizde önemli oranda benzerlikler barındırdığını gördüğümüz otomobillerin birbirleri arasında ise çok ciddi farklar yok. Burada fark yaratan temel noktanın SP1’in tek kişi SP2’nin ise iki kişiye kadar kullanım alanı sunuyor olması. Uzun zaman sonra karşımıza çıkan en farklı Ferrari çizgilerini barındıran otomobillerde karbon fiber ön panel ve kaputun üzerinde seyreden LED ışıklandırma grubu oldukça dikkat çekiyor. Arka bölümde tek parça şeklinde yer verilen LED stopların iç bölümdeki tamamlayıcısı ise yine karbon detaylarla bezenen ve özel vites pedalları oluyor. Burayla ilgili dile getirilmesi gereken son nokta sie Ferrari’nin “Sanal ön cam” adını verdiği yenilikçi sistem. Dijital göstergenin üzerinde konumlandırılan bu teknoloji markanın açıklamasına göre yüksek hızlarda ihtiyaç duyulan sürüş dinamiklerinde önemli rol oynayacak nitelikte. Üretim adedi ve fiyatı gibi rakamların henüz açıklanmadığı Ferrari Monza SP1 ve SP2 şimdilik bizleri karşılarına oturup onları izlemeye davet ediyor. Çünkü bazı otomobiller için ihtiyaç duyduğumuz noktalardan birisi tam da bu. Araçlarla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.