reklamı kapat

POPÜLER

Son zamanların en etkileyici elektrikli otomobili: Renault ZOE e-Sport [Video]

07 Mart 2017

Renault, Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki sürpriziyle ortamın bir anda “elektriklenmesine” neden oldu.

Makyajlı Captur ve yeni nesil Dacia modelleriyle Cenevre Otomobil Fuarı’nda boy göstereceğini bildiğimiz Renault, organizasyonun kapılarını açmasıyla birlikte oldukça etkileyici bir sürprizle karşımıza çıktı. Tamamen elektrikli olarak ürettiği ZOE‘nin üzerine geliştirdiği konsept bir spor versiyonla bir anda standındaki atmosferi değiştiren Renault, elinde bulunduğu teknolojiyle neler yapabileceğini de bir kez daha meraklılarına göstermiş oldu. Sahip olduğu teknik değerlerin yanı sıra tasarımıyla da özlediğimiz Renault Sport karakterini yansıtan ZOE e-Sport konsepti markanın yarış otomobillerinde yer verdiği renk seçenekleriyle donatılmış olarak bizleri selamlıyor.


Altyapı olarak standart ZOE’nin izlerini birebir barındıran e-Sport konseptinin gövdesinde karbon fiber parçaların kullanıldığını görüyoruz. Ekibin tercihini bu materyalden kullanmasından ötürü 450 kilogramlık batarya ile birlikte aracın toplam ağırlığının sadece 1.400 kilogram oluşu dikkatimizi çekiyor. Bu ağırlık değerinin ardından performansını merak ettiğimiz aracın değerlerine baktığımızda biri önde diğeri arkada olmak üzere iki elektrik motorunun kullanıldığını ve bu motorların toplamda 455 beygir güç ve 640 Nm tork gibi gerçekten ciddi rakamları ürettiğini görüyoruz. Araç bu motorlarıyla 0’dan 100’e sadece 3,2 saniyede erişebiliyor. Bu değerleriyle bile fazlasıyla etkileyici olan konseptin açıklanan ve elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum sürat değeriyse saatte 210 kilometre. Üzerinde Renault’nun yeni batarya sistemini barındıran konseptin test koşullarındaki menzil değeri maksimum 400 kilometre olarak verilirken günlük kullanım olarak bu değerin 300 kilometre civarında olduğu tahmin ediliyor.


Haberimizin başında bahsettiğimiz gibi Renault ekibi ZOE e-Sport konseptinin performansıyla birlikte tasarımıyla da adeta araçta bir devrimle karşımıza çıkıyor. Ön tarafta yer verdiği büyük hava girişlerine sahip tampon, tamamen değiştirilen ve araca gerçekten etkileyici bir hava katan LED gündüz farları, yan tarafta konumlandırılan aerodinamik kanallar, 20 inç büyüklüğündeki jantlar, arka spoyler ve difüzör aracın bütünündeki bu etkileyiciliği sağlıyor. Bu arada her performans otomobilinde görmeye alıştığımız ve dış tasarımdaki en büyük çekici etmenlerden olan egzoz çıkışlarına sahip olmayan araçlara adım adım yaklaştığımızı sizler de biraz daha hissetiniz mi?


Renault ZOE E-Sport’ın dış tasarımındaki etkileyicilik içeride bizleri günümüz teknolojisiyle harmanlanmış minimalist bir tasarımla karşılıyor. Recaro‘nun yarış koltuklarının konumlandırıldığı araçta kapılar, direksiyon ve kokpit üzerindeki tüm detaylarda Alcantara döşeme kullanılıyor. İçerisinde çelikle güçlendirilmiş Roll Cage‘i de bulunan modelde FIA güvenlik kurallarına uygun bir seviyenin sunulduğu belirtiliyor. ZOE E-Sport konseptiyle otomobil tutkunlarını heyecanlandırmayı başaran Renault, meraklılarının da çok iyi hatırlayacağı efsane 5 Turbo modeliyle ateşlediği süper mini segment performansını bu konsept ile yeni bir boyuta taşıyabilir. Modelin üretime geçirilmesi planlanırken ne zaman sunulacağı henüz netlik kazanmış değil.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Son zamanların en etkileyici elektrikli otomobili: Renault ZOE e-Sport [Video]” için bir cevap

  1. Aytaç dedi ki:

    İç tasarim yine vasat. Malzemeden de çalmıştır yine.