reklamı kapat

POPÜLER

Dacia elektrikli otomobil

İlk Dacia elektrikli otomobil modelinin gösterim tarihi belli oldu

Gelişmelerinin yaşanmaya başlandığı ilk günden beri dikkatleri üzerine çeken Dacia elektrikli otomobil projesi, konsept olarak sahne alacak.

Dacia elektrikli otomobil projesiyle ilgili ilk detayları geçtiğimiz hafta içerisinde sizlerle paylaşmaya başlamıştık. İçerisinde bulunduğu Renault grubunun ürün planlama tablosunda üstü kapalı olarak görülen model için 2021 ile 2022 tarihleri arasında bir pazar planlaması yapılıyor. Bugün resmi kaynaklarından Cenevre Otomobil Fuarı‘yla ilgili duyuru gerçekleştiren Renault, merakla beklenen bu projenin de organizasyona getirileceğine yer vererek bir anda ilgi odaklarından birisi haline geldi. Dolayısıyla 3 Mart‘ta kapılarını açacak olan Cenevre’deki fuar, Dacia’nın elektrikli modeliyle ilgili somut adımları göreceğimiz ilk yer olarak da tarihe geçecek. Açıklamada yer verilen ifadelere bakıldığında bir konsept versiyon olarak gösteriminin yapılacağı anlaşılan modelin kompakt SUV sınıfında yer alması bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dacia elektrikli otomobil projesi konseptten üretime taşınacak

Renault’nun sunumunda örtülerin altında karşımıza çıkan Dacia’nın ilk elektrikli modeli için elimizde hala hiçbir rakamsal veri yok. Lakin daha önce altını çizdiğimiz beklentileri burada da bir kez daha hatırlatabiliriz. Şu aşamada pek çok kişi gibi bizim de olasılıklar arasında kompakt SUV seçeneği ön plana çıkıyor. Renault ortaklığının merkezinden üretime taşınacak olan modelin referans alınabileceği ilk ihtimal Kwid‘e odaklanmamıza neden oluyor. Uzak Doğu’da K-ZE adıyla satışta olan bu modelde kullanılan altyapı 250 kilometrelik menzil, 44 beygir güç ve 119 Nm tork gibi rakamsal verilere olanak tanıyor. Proje eğer bir binek model üzerinden şekillenir ise 395 kilometre menzil seviyesine kadar ulaşan ZOE‘nin ön planda olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki günler oldukça hareketli olacak.

İlginizi çekebilir

2020 Renalt Captur tanıtıldı! İşte bilmeniz gerekenler