reklamı kapat

POPÜLER

fortnite sony epic games playstation 5

Sony’den Fortnite’ın arkasındaki Epic Games’e büyük yatırım

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile gündemden düşmeyen Sony, Fortnite oyununun arkasındaki Epic Games firmasına büyük bir yatırım yaptı.

PlayStation 5 elbette gündemde düşmüyor. Halen resmi satış fiyatını öğrenemediğimiz konsol, Xbox Series X karşısına fütüristik tasarımı ve özel oyunlarıyla çok sağlam bir rakip olarak çıkıyor. Şimdi ise direkt olarak yeni konsol ile alakalı olmayan bir gelişme var. Sony, kısa süre önce halen inanılmaz popüler olan Fortnite oyununun arkasındaki Epic Games firmasından 250 milyon dolarlık hisse satın aldı. İlk olarak şunu aktarmak gerekiyor. Bu hamle Epic Games’in artık sadece PS5 için oyun üreteceği anlamına gelmiyor. Firmanın diğer platformlara oyun geliştirmeye / çıkarmaya devam edeceği aktarılıyor. Bu Sony yatırımı daha çok Epic’in Fortnite üzerinden kurduğu “geleceğin dijital eğlence deneyimine” odaklanıyor gibi görünüyor. Bu açıdan iki firma gelecekte karşımıza çok ilginç eğlence içerikleri çıkaracak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games yatırımı dikkat çeken Sony şu sıralar sürekli olarak PlayStation 5 ile gündemde

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu