reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Sony: “PlayStation 5 için stok sorunu devam edecek”; işte nedenleri

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, halen rahat şekilde bulunamıyor ve bu durum önümüzdeki yıl dahi tam olarak değişmeyecek.

Sony, PlayStation 5 stok sorunu için en son 2021’de de devam edecek açıklamasında bulunmuştu. Firma şimdi süreci 2022’ye kadar uzattı.

Sony, PS5’e şu an inanılmaz bir talep olduğunu aktarıyor ve buna açık şekilde üretim açısından yetişemediklerini belirtiyor. Bu açıklama direkt olarak Sony CFO’su Hiroki Totoki’den geliyor.

Daha önce konuştuğunda üretim kapasitelerinin düşük olmasında birden fazla neden olduğunu belirten Hiroki Totoki, en büyük faktörün global çip sıkıntısı olduğunu aktarmıştı.

Totoki ayrıca üretim kapasitesini artırma konusunda başka sorunlar yaşadıklarını da belirtmişti. Totoki, bazı tedarik sorunlarını başka tedarikçi firmalar bularak çözebileceklerini düşünüyor.

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi bu kalıcı bir çözüm olmayacak. Ekran kartları gibi konsollara yönelik talep patlamasının olduğu bir dönemde PS5’i bulmak inanılmaz zor olmaya devam edecek.

Sony görünüşe bakılırsa PlayStation 5 üretimini artıramayacak, bu yüzden de karaborsa içerisinde PS5 için dev fiyatlar dönmeye devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için kısa süre önce önemli rakamlar da paylaşıldı

Geçtiğimiz hafta içerisinde Sony, son çeyrek raporu üzerinden konsoldan şimdiye kadar 7,8 milyon adet satıldığını açıkladı.

Bu rakam 31 Mart tarihi itibarıyla elde edilen rakam ve şu an yüksek ihtimalle 8 milyonu çoktan geçmiş durumda.

2020 bitmeden 4,5 milyon adet PS5 satan firma, hesaplamalara göre ocak ayından mart ayına kadar 3,3 milyon adet PS5 satışı gerçekleştirmiş durumda.

PlayStation Plus abone sayısını 48 milyona yaklaştırdıklarını aktaran Japon teknoloji devi Sony, PlayStation departmanın net karının da 3,1 milyar doları bulduğunu söylemişti.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit