reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi sınırları zorluyor: “Ekran altında dönen kamera planı”

Xiaomi, henüz bir akıllı telefon modelinde ekran altı kamera sistemine yer vermedi. Ancak firma bu teknolojiyi aktif olarak geliştirdi.

Yakında Xiaomi imzalı bir ekran altı kamera taşıyan telefon karşımıza çıkabilir. Ancak bu firma için sadece bir başlangıcı oluşturuyor.

Ekran altı kamera konusunda ciddi çalışmalar yapan şirket, LetsGoDigital tarafından bulunan patentlere göre ekran altında dönen kamera planı da yapıyor.

Bu da gerçekten ilginç görünüyor. Xiaomi, ekran altına alınan kamera üzerinden bir ortak kullanım planlıyor.

Şirket tam olarak arka kamera modülündeki bir kamerayı içeride döndürerek, selfie kamerası haline getirmek istiyor.

Böylelikle ayrı bir selfie kamerasına ihtiyaç kalmıyor. Bunun mevcut sistemlerden farklı olarak ekran altında yapılması, hem sağlamlık hem de su geçirmezlik konusunda büyük avantaj getiriyor.

Kamera dönüşümü içeride yapıldığından telefonun gövdesi suya karşı dayanıklı tasarlanabilecek.  Aynı zamanda dönen kameraların fiziksel hasar riskleri ortadan kaldırılacak.

Bu teknoloji ne zaman kullanıma girecek henüz belli değil. Ancak Xiaomi bu konuda 2022’de bir sürpriz yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ilginç başka teknolojiler de geliştiriyor

Örneğin firma gerçek kablosuz şarj teknolojisi de geliştiriyor. Dev isim burada herhangi bir yüzeye koymadan, cebinizde dahi telefonlarınızı şarj edebilmenizi istiyor.

Şirket bu konuda oldukça ciddi düşünüyor ve somut da bir adım atmış durumda. Gerçek kablosuz şarj sistemini geçtiğimiz aylarda fiziksel olarak görücüye çıkaran Xiaomi, gelecek için büyük adımlar atıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı