reklamı kapat

POPÜLER

Harmony OS 2.0

Xiaomi, OPPO ve Vivo, Huawei Harmony OS kullanan telefonlar çıkarabilir

Huawei tarafından geliştirilen Android rakibi işletim sistemi Harmony OS için Xiaomi, OPPO ve Vivo iddiası gündemde yer edindi.

Huawei Harmony OS, son günlerde 2.0 sürümüyle sık sık gündeme geliyor. Sürüm için ufak inceleme / test videoları ortaya çıkıyor.

Sistemi bugün gündeme getiren ise şimdilik bir iddia olarak ortaya çıkan Xiaomi, OPPO ve Vivo konusu oldu.

Kaynaklara göre Android pazarının en büyük isimlerinden Çin merkezli üreticiler Xiaomi, OPPO ve Vivo, Harmony OS kullanma planları yapıyor.

Bu plan şimdilik sadece Çin pazarı için geçerli ancak oldukça dikkat çekiyor. Huawei’nin kendi işletim sistemini Qualcomm ve MediaTek işlemcili telefonlarda da çalışır hale getirmek adına çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Yani firma Harmony OS‘u sadece Kirin işlemciler ile sınırlı tutmayacak. Bu sayede de diğer firmalar sürümü rahatlıkla kullanabilecek. Çünkü Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi firmalar Qualcomm ve MediaTek imzalı işlemciler kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Harmony OS 2.0, Android ile benzer bir deneyim sunuyor

Harmony OS ile Android işletim sistemleri, genel olarak hem kullanım hem de arayüz konusunda benzer bir kullanıcı deneyimi getiriyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum kullanıcı alışkanları göz önüne alındığı zaman oldukça mantıklı bir tercih.

Temelinde oldukça geniş hale gelen AppGallery uygulama marketi yer alan Harmony OS 2.0, yakında birçok Huawei telefon için kullanıma sunulacak.

Sürümün dağıtımı elbette Türkiye’de de aktif olarak yapılacak. Ancak bu konuda henüz net bir harita verilmiş değil.

Firmanın yeni akıllı telefonlarında ise Android temelli olarak bırakılacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı