reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi, Oppo ve Vivo AirDrop

Android kullanıcıları çok sevinecek; Xiaomi, OPPO ve Vivo’dan AirDrop’a rakip sistem

Çin merkezli büyük telefon üreticileri Xiaomi, OPPO ve Vivo, Apple AirDrop’a rakip bir sistem için bir araya geldiklerini duyurdu.

Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında kesinlikle AirDrop yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler telefonları, tabletleri ya da bilgisayarları arasında hızlıca veri aktarımı yapabiliyor. Birçok kişinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu dosya paylaşım altyapısı için Xiaomi, OPPO ve Vivo önemli bir ortaklık kurdu. Çin merkezli dev isimler, beraber bir “kablosuz veri transfer protokolü” üstünde çalışmaya başladı. Android temelli arayüzler “MIUI, ColorOS ve FuntouchOS” içerisine entegre edilecek bu altyapı, söylendiği kadarıyla Bluetooth ve WiFi temelli çalışıyor. Saniyede 20 MB veri aktarımı sunacak denilen sisteme, Xiaomi’ye göre başka telefon üreticileri de dahil olabilecek. Yani genel olarak tüm Android ekosistemini kapsayan bir hazırlık içerisinde olan üçlü, AirDrop rakibi özelliğin ay sonunda teste gireceğini de belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun geliştirdiği AirDrop benzeri sistem kullanıcıları çok memnun edecek

Bir “uygulama aracılığıyla” mevcut hemen her cihaz için indirmeye açılacağı tahmin edilen sistem, veri paylaşımını kolay oluyor diye WhatsApp üstünden yapanlara büyük zaman ve “veri” kazandıracak gibi görünüyor. Sürece önümüzdeki dönemde Huawei de katılırsa, Android’in genel olarak önemli bir eksiği daha ortadan kalkacak izlenimi oluşuyor.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar hack’leyen iPhone kablosu