reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi, Oppo ve Vivo AirDrop

Sevindiren Xiaomi, OPPO ve Vivo ortaklığına katılan dört yeni isim!

Çin merkezli büyük telefon üreticileri Xiaomi, OPPO ve Vivo tarafından kurulan P2P Transmission Alliance ortaklığına dört yeni isim daha dahil oldu.

Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında biliyorsunuz AirDrop yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler telefonları, tabletleri ya da bilgisayarları arasında hızlıca veri aktarımı yapabiliyor. Birçok kişinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu dosya paylaşım altyapısı için geçtiğimiz yıl Xiaomi, OPPO ve Vivo önemli bir ortaklık kurmuştu. Çin merkezli dev isimler, beraber bir “kablosuz veri transfer protokolü” üstünde çalışmaya başladıklarını duyurmuştu. Artık P2P Transmission Alliance isimlendirilen bu ortaklığa, sevindirici şekilde alanın büyükleri OnePlus, Realme, Meizu ve Blackshark firmaları da dahil oldu. İlk aşamada Android temelli arayüzler “MIUI, ColorOS ve FuntouchOS” içerisine entegre edilecek şeklinde tanıtılan bu altyapı,  Bluetooth ve WiFi temelli çalışıyor. Saniyede 20 MB veri aktarımı sunacak denilen sisteme, ilerleyen dönemde isteyen başka firmaların da dahil olabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun geliştirdiği AirDrop benzeri sistem merak uyandırıyor

Yerleşik paylaşma sistemlerine entegre edilecek sistem, ilk aşamada sadece Çin’de kullanılabilecek deniyor. Farklı markalar arasındaki aktarımı da çok kolay hale getirecek paylaşım altyapısı, P2P Transmission Alliance ile çok geniş bir kapsama alanına sahip olacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni arayüz yapısı MIUI 12