reklamı kapat

POPÜLER

Sony VAIO VGN-FW11S

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:48

Rakipleriyle karşılaştırıldığında, yüksek fiyatı ve geniş görüş açısı gibi belirgin özellikleriyle öne çıkan VAIO dizüstü bilgisayar zincirinin son halkalarından biri olan VGN-FW11S için izlenenilen strateji, ürünün üzerindeki etikette yer alan, ‘Eğlence için tasarlandı’ sloganıyla özetlenmiş. Peki, bir dizüstü bilgisayarın eğlence için tasarlanmış olması, -eğer yanlış tanımlamıyorsak- kullanıcıya müzik, film ve oyun öğelerinin her biri için sonuna dek özgürlük sunacak olmasıyla eş değer değilse, sizce de o dizüstü bilgisayar gerçekten de eğlence için tasarlanmış mıdır?

YETERSİZ EKRAN KARTI
Açıkçası, böylesine iddialı bir slogana sahip olan VGN-FW11S’in kutusunu ilk açtığımızda, -dış görünüşünün cazibesine de kapılarak- aklımızdan geçen ilk şey, ürünün bizi her konuda tatmin edeceğiydi. Fakat ürünü kutusundan çıkarttıktan, teste aldıktan ve ürünün sahip olduğu konfigürasyonu öğrendikten sonra içimizde bir tedirginlik belirmeye başladı ve gözlerimizdeki parıltı zamanla ne yazık ki yavaş yavaş söndü. Zira VGN-FW11S, ‘eğlence’ denince aklımıza gelen ilk öğelerden olan ‘oyun’ için beklediğimiz gibi bir performans göstermedi. Günümüzün popüler oyunlarıyla test ettiğimiz VGN-FW11S’i ayrıca, belirli test yazılımlarıyla da test ettik ve 256 MB ATI Mobility Radeon HD 3470 model ekran kartının yetersiz kaldığını gördük. Tabii ki oynamak istediğiniz oyunların grafik seçenekleri üzerinde çeşitli ayarlamalar yaparak, ekran kartının yetersiz kaldığı noktaları törpüleyebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki, bunu yaparak performansı arttırırken, aynı zamanda kaliteden de ödün vermiş ve böylece göz zevkinden mahrum kalmış olacaksınız.

SİNEMA KEYFİNİ YAŞAYIN
Ekran kartının yanında yer alan ve piyasadaki birçok ürünle benzerlik gösteren 2,26 GHz Intel Core 2 Duo P8400 işlemci, 300 GB sabit disk boyutu ile rakiplerine göre pek fark yaratamayan VGN-FW11S’nin konfigürasyonunu kurtaran bileşenler olarak, 4 GB belleği ve Blu-ray optik okuyucuyu/yazıcıyı gösterebiliriz. Özellikle, üzerinde bulundurduğu hem okuyucu, hem de yazıcı niteliği bulunan Blu-ray disk sürücü sayesinde rakiplerinden ayrılmayı başaran VGN-FW11S’in, bunun yanı sıra, sahip olduğu 16.4 inç genişliğindeki, 1600×900 piksel çözünürlük ve 16:9 görüntüleme oranını destekleyen ekranıyla övgüyü hak ettiğini söyleyebiliriz. Zira çift lamba teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş olan X-black LCD ekran, renkleri büyük bir gerçekçilikle sunuyor ve bu nedenle de VGN-FW11S’de film izlemenin keyfi de bir başka oluyor. Elbette ürünün sahip olduğu, dizüstünde film izlemenin ve müzik dinlemenin keyfini destekleyen en önemli öğelerden olan dahili stereo hoparlörlerin de, 3D Surround desteği sunduğunu ve Intel High Definition Audio ile uyumlu olduğunu söylememiz gerekli.

KALİTELİ TASARIM
VGN-FW11S’in en beğendiğimiz yanı olan tasarımından bahsetmeyi en sona bırakmayı uygun gördük. Zira gözlerimizi uzun süre kendisinden alamadık. VGN-FW11S’in tuş takımının verdiği rahatlık ve gümüş renkli magnezyum kasasının sunduğu şıklık gerçekten oldukça hoş. Gümüş renkli yüzeyin üzerine aralıklı olarak yerleştirilmiş olan, siyah renkli tuş takımının hemen üst kısmındaki geniş hoparlör alanı da tasarımı tamamlayacak nitelikte gümüş renkte. Hoparlörlere ayrılmış olan alanın üzerinde yer alan multimedya tuş takımı da oldukça kullanışlı ve göze hitap edecek şekilde tasarlanmış. Yalnız bu tuşlar arasında yer alan ve ‘VAIO Control Center’ bölümünde listelenen uygulamalardan yalnızca bir tanesini atayabildiğiniz S1 tuşu çok yalnız kalmış doğrusu. Bizce bu tuşun yanında, yine bazı uygulamalara erişmek için kısayol olarak kullanabileceğimiz birkaç tuş daha olmalıydı.

SON SÖZ
Ekran kalitesiyle, tasarımıyla, üzerinde bulundurduğu Blu-ray disk sürücüyle ve kaliteli ses veren hoparlörleriyle beğenimizi kazanan VGN-FW11S bunların yanı sıra, fazla ısınmaması ve sessiz çalışmasıyla da iyi bir puanı hak ediyor. Her ne kadar düşük yerleşik ekran kartı hızı ve ortalama işlemcisiyle oyun testi sırasında istediğimizi vermese de, sahip olduğu özellikleriyle sunduğu film ve müzik keyfi sayesinde bu açığını elinden geldiğince kapatmaya çalışıyor. Biz de elbette bu çabasını göz ardı etmiyor ve kendisini 5 yıldız ile ödüllendiriyoruz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Blu-ray, şık tasarım, kaliteli 16,4 inç genişliğinde ekran, geniş görüş açısı, konforlu tuş takımı

EKSİLER
Yetersiz ekran kartı, işlemci hızı ve kısa pil ömrü

SONUÇ
Yetersiz olduğunu düşündüğümüz ekran kartı ve ortalama işlemcisiyle her ne kadar oyunlarda pek başarılı bir grafik çizemese de, sunduğu diğer özellikleri ile arşivinizdeki filmleri HD kalitesinde izleyebilmenize imkan tanıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model
Sony VAIO VGN-FW11S

İşlemci
Intel Core 2 Duo P8400 2,26 GHz

Ekran
16,4 inç X-black LCD (1600×900)

Ekran Kartı
256 MB ATI Mobility Radeon HD 3470

Bellek
4 GB DDR2

Sabit Disk
300 GB

Optik Sürücü
Blu-ray okuyucu/yazıcı

Bağlantılar
USB (3 adet), 5’i bir arada kart okuyucu, Ethernet ve Modem portu, Wireless, VGA, HDMI, ExpressCard

Ses Çıkışı
3D Surround destekli ve Intel High Definition Audio uyumlu stereo hoparlör

Pil Ömrü
Yaklaşık 2,5 saat

Boyutlar
384 x 261 x 29/37 mm

Ağırlık
3.1 kilogram

İLGİLİ HABERLER