reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ1 incelemesi

AYNI TAS AYNI HAMAM

Söze ilk olarak en zor kısımdan, tasarımdan başlayacağız. Söz konusu Sony Xperia modelleri olduğunda her yeni çıkan cihazla beraber inceleme yapmak da giderek zorlaşıyor. Zira Sony tasarımı neredeyse hiç değiştirmiyor. Ancak elbette daha önce hiç Sony cihaz kullanmamış kişiler için bu “değişmez Xperia tasarımı” nedir açıklayacağız.

Öncelikle bir önceki sayısız modelde olduğu gibi Sony dikdörtgen tasarım çizgisinden şaşmamış. Yapılan en yakın değişiklik ise cihazın selefinde de gördüğümüz yuvarlatılmış yan kenarlar. Tutuşu kolaylaştırmak için yapılmış bu hamle Xperia tasarım tarihindeki değişikliklerin en büyüklerinden biri diyelim siz anlayın. Öte yandan cihazın pürüzsüz lineer tasarımı artık sürekli karşılaşıyor olmamıza rağmen hala premium bir algı oluşturmayı başarıyor. Cihaz ne çok ince, ne çok kalın. Bize göre ideal bir kalınlıkta hatta. Çünkü cihazlar inceldikçe elde tutmak da zorlaşıyor. Pürüzsüz gövde tasarımı elde gerçekten iyi hissettiriyor ve kaymıyor. Ancak kumaş üstünde cihazın adeta “uçtuğunu” belirtelim. Çantanızdan bir şey alırken iki saniyeliğine dahi bacağınızın üstünde bırakmamanız gerekiyor yani. Metal yüzeye sahip olan cihazın siyah modelini inceledik. Cihazın arkasında belli belirsiz bir çıkıntıyla arka kamera yer alıyor. Arka kamera ve yeni sensör özelliklerine kamera kısmında değineceğiz. Cihazın değişmeyen ve bize göre değişmemesi gereken en önemli tasarım hamlelerinden biri ise yan tarafta bulunan parmak izi sensörü. Geçmişteki incelemelerde de Sony’nin bu tercihini övmüştük. Düşüncemiz hala değişmedi, bize göre parmak izi sensörü için ideal konum diyebiliriz.


Öte yandan parmak izi için oldukça kullanışlı bir yer bulmasına karşın Sony ön panelde çerçevesiz tasarıma geçmiyor. Cihaz 5,2 inçlik ekranla geliyor. Ancak ekranın hem üstünde hem de altında bir parmak kalınlığında bir boşluk bulunuyor. Artık değişmesi gereken tasarım hem demode görünüyor hem de o kalın boşlukla göze hoş gelmiyor. Sony’nin gelenekselci tutumunu bir an önce değiştirmesi şart. Zira artık trendlerin çok dışında cihazlar üretiyor. Piyasada farklılaşmakla geçmişte takılı kalmak arasında ne yazık ki büyük bir fark bulunuyor.

Ekran özellikleriyle biraz daha devam edelim. Ekran Full HD çözünürlük sunuyor. Açıkçası uzun pil ömrü için bu tercihi mantıklı buluyoruz. Öte yandan ekranın HDR olduğunu söyleyelim. HDR’ın ekran kalitesine katkısı ise oldukça büyük. Çok daha canlı renkler sunduğu için cihaz HDR destekli video içeriklerde adeta görsel şölen sunuyor. Ekranın parlaklığının da oldukça başarılı olduğunu bu noktada eklemeden geçemeyeceğiz. Özellikle bol bol video izliyor ya da oyun oynuyorsanız, Xperia XZ1’in ekranından oldukça keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Bir diğer değişmez özelliğimiz ise suya dayanıklılık. Geçmişteki cihazlarda olduğu gibi Xperia XZ1’de IP65 ve IP68 standartlarında suya dayanıklılık sunuyor.