reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ1 incelemesi

YÜKSEK PERFORMANS

Biraz da cihazın sunduğu performanstan bahsedelim. Teknik detaylara söyle bir baktığımızda karşımıza Snapdragon 835 işlemci ve 4 GB RAM çıkıyor. Açıkçası cihazın fazlasıyla akıcı çalıştığını söyleyebiliriz. Oyunlarda da herhangi bir fps düşüşüne rastlamadık. Cihaz sunduğu donanımla hemen her uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilecek düzeyde. Geçmişte fazlasıyla ısınan Xperia cihazların aksine Xperia XZ1’de dikkat çeken bir ısınma problemi yaşamadığımızı da belirtelim. Android 8.0 ile gelen cihazın dinamik arayüzünde herhangi bir değişiklik yok. Ana ekranda belli başlı uygulamalar yer alırken, tüm uygulamalar için bir “Uygulamalar” sekmesi bulunuyor. Klasik arayüzde “Geri, ana ekran, tüm uygulamalar” tuşları ise ekranın altındaki yerini koruyor. Ana ekran tuşuna ayrıca Google Assistant tanımlanmış. Hızlı bir şekilde oradan ulaşmanız mümkün. Xperia XZ1 tek hafıza seçeneğiyle geliyor o da 64 GB. 256 GB’a kadar da microSDXC kartları destekliyor. Merak edenler için AnTuTu puanını da eklemeden geçmeyelim. Cihaz yaptığımız benchmark testinde 162.298 puan aldı. Bu noktada cihazın benchmark testinde dişli rakiplerin gerisinde kaldığını söylemeliyiz.


Xperia XZ1’de cihazı multimedya amaçlı kullanacak olanların hoşuna gidecek bir diğer şey stereo hoparlör bulunması. Açıkçası cihaz yüksek ve temiz ses deneyimi sunuyor. Oyun ve video deneyimine bir artı olarak yansıdığını söyleyebiliriz.

Gelelim pil konusuna. Cihazda 2.700 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Rakiplerine kıyasla düşük gibi görünse de yazının başında bahsettiğimiz gibi Full HD ekran bile pil tüketimine ciddi etkilerde bulunuyor. Öte yandan genel çerçevede Xperia XZ1’in pil yönetimi fazlasıyla başarılı. Ancak bu Xperia ailesi için bir yenilik diyemeyeceğiz. Pil yönetimi cihazların her daim en güçlü noktalarından biri olmuştu zaten. Ayrıca Smart Stamina 3.0’ın yer aldığı cihazda STAMINA modu ile pil yönetimine katkıda bulunabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse Xperia XZ1 ile bir günü çok rahat tamamlamanız mümkün. Ayrıca Xperia XZ1 hızlı şarjı da destekliyor. Burada hemen bir eksiyi belirtmeden geçmeyelim. Metal gövdeden de anlayacağınız üzere cihazda kablosuz şarj desteği bulunmuyor. Artık hemen her firmanın geçiş yaptığı bu özelliğe Sony cihazlarında ne zaman yer verecek merak ediyoruz.