reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia Z2 incelemesi [Video]

Sony Xperia Z2
EKRAN “OLMUŞ”
Z2 ile Z1 arasında dünyaları yerinden oynatacak farklar yok. Hatta şöyle diyelim, Z1 sahibi değilseniz iki telefon arasındaki farkı söylemeniz bile zor. Sony’nin Z serisinin kendine has tasarım çizgisi Z2’de kendini gösteriyor. Telefonun sağ tarafında yukarıdan aşağı microSD hafıza kartı yuvası ile güç, ses ve kamera tuşları bulunuyor. Üst tarafında kulaklık çıkışı ve ikinci mikrofonun yer aldığı telefonun sol tarafında hafıza kartı yuvasında olduğu gibi su ve toz geçirmez bir kapakla korunan micro-USB girişi ile micro SIM yuvası ve dock bağlantısı yer alıyor. Alta ise hoparlör konumlandırılmış. Z2 de daha önceki modeller gibi IP 55/58 sertifikalarına sahip. Suya ve koza karşı korumalı olan telefon, 1,5 metre su altında 30 dakika boyunca kalabiliyor. Telefonun ekran büyüklüğü 5 inçten 5,2 inçe çıkmış. Bunun fark edilir bir artısı ya da eksisi yok.

Sony Xperia Z2
Ekranla ilgili çok önemli ve sevindirici bir iyileştirme söz konusu. Sony’nin önceki Z modellerinde kırılma ve çatlamaları önlemek için ekran üzerine kapladığı film Z2’nin ekranında yok. Bu film, çok kolay çiziliyor olması ve fazlasıyla parmak izi tutmasından ötürü kullanıcılar tarafından eleştirilmişti. Ekran yalnızca kaplama olarak değil teknoloji olarak da değişmiş. Z1’in pek memnun etmeyen, bakış açınızı değiştirdiğinizde renkleri solan, detayları kaybolan ekranı yerini canavar gibi Live Colour LED teknolojili IPS ekrana bırakmış. Full HD çözünürlüğündeki TRILUMINOS ekranın piksel yoğunluğu değeri 423 ppi. Bir önceki modelde bu değer 441 ppi’ydı. Piksel yoğunluğu farkı çıplak gözle anlaşılmıyor tabii ancak ekranlar arasındaki görüntü farkı muazzam. Belki Galaxy S5’inki kadar etkileyici değil ama Z2’nin ekranı gerçekten çok güzel. Sony’nin en derin ve en yoğun renkleri sunduğunu söylediği Live Colour LED teknolojisi, mavi LED’lerle kırmızı ve yeşil fosforu ile özel renk filtrelerini ekleyerek daha parlak ve düzgün dağılan bir ışık üretiyor. Bunun etkisinden midir bilmiyoruz ama Z1’e kıyasla renkler çok daha tutarlı, siyahlar ise gerçek siyaha çok daha yakın görünüyor. Kontrast ve parlaklıkta da fark edilir bir iyileştirme söz konusu.

Sony Xperia Z2
Tüm bu geliştirmelere rağmen ekran özellikle parlaklığıyla en yeni rakiplerinin bir parça gerisinde kalıyor. Sony’nin fotoğraf ve videoların kalitesini iyileştirdiğini iddia ettiği X-Reality de hala içerikleri kontrast ve renge boğuyor. En kısa zamanda elden geçirilmesi gerek. Son olarak, kullanımı oldukça kolayşlaştıran çift dokunmayla telefonun uyanması özelliğine Z2’de de yer verildiğini belirtelim.