reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ2 Premium

Sony’nin yeni amiral gemisi telefonu iPhone X’un izinden mi gidiyor?

Sony, Apple’ın izlediği yol haritasını takip ediyor. Sony bilindiği üzere 23 megapiksel kameralı Xperia XA1 Ultra ve 3D tarama yeteneğine sahip Xperia XZ1’i bu yıl görücüye çıkarmıştı. Apple da iPhone 8, iPhone 8 Plus ve OLED ekranlı iPhone X’u kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Gelen son dedikodulara göre Sony, Xperia XA1 Ultra ile XZ1 modellerinin arasına konumlanacak yeni amiral gemisi telefonu XZ2 Premium’la iddialı geliyor. Apple’ın izlediği yol haritasında olduğu gibi Sony’nin de küçük ve büyük olmak üzere iki farklı telefon piyasaya süreceği, bu telefonlardan birinin de amiral gemisi telefonu olacağı iddia ediliyor.  Sony XZ2 Premium’da iPhone X’daki gibi bir çentiğin bulunması beklenmiyor. XZ1 modeli 148 x 73.4 x 7.4 mm boyut ölçülerine sahipken yeni modelin 149 x 74 x 7.5 mm boyut ölçülerinde olacağı konuşuluyor. Xperi XZ1 modeli Full HD çözünürlüklü 5,2 inçlik ekrana sahipken XZ2 Premium’da 5,7 inçlik ekranın tercih edileceği belirtiliyor. 4K çözünürlüklü 5,7 inçlik ekranla birlikte gelmesini beklediğimiz telefonun çerçevesiz bir ekrana sahip olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Telefonda tamamen çerçevesiz ekran yerine daha ince ekran çerçevelerinin yer alacağı iddia ediliyor.

Sony, klasikleşen tasarım anlayışından vazgeçecek mi?

Günümüzdeki çoğu telefonda çerçevesiz ekranın yer alması Sony’nin de Omnibalance tasarım anlayışından vazgeçeceği anlamına gelebilir. Çerçevesiz tasarımla telefonda sonsuz ekrana yer verilme ihtimali bulunuyor. IP65/68 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklı bir gövdeyle geleceği konuşulan telefonda Android 8.0 Oreo yüklü olacağı belirtiliyor. 3.420 mAh kapasiteli pilden güç alan telefonun hızlı şarj teknolojisine de destek vereceği dile getiriliyor. Telefonun tasarımı Xperia XZ Premium gibi çerçeveli olması durumunda ise Sony’ye eleştiri oklarının çevrileceğini da söyleyelim.