reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series S

Sorun: PC toplayamıyorum, kol ile de FPS oynayamıyorum. Çözüm: Xbox Series S

FPS oyunlarını kol ile oynayamıyorsunuz. Ancak yeni bir PC alacak paranız da yok. O zaman Xbox Series S satın alın. Tamam da bu ne alaka, kol ile oynayamayanlara konsol tavsiye ediyorsunuz dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin açıklayalım.

Şu an Türkiye’de güzel bir oyun bilgisayarı toplamak neredeyse imkansız durumda. Firmalar COVID-19 etkisiyle artan inanılmaz talep nedeniyle ekran kartı yetiştiremiyor. Ayrıca çip üretimindeki yetersizlik de büyük üretim artışlarını engelliyor.

Bu yüzden gerçek anlamda şu an Türkiye’de güzel bir ekran kartı bulamıyorsunuz. Aslında bu durum yurt dışı için de geçerli. Yurt dışında da ekran kartı stokları çok sınırlı. Bu durumda az da olsa kripto para madencilerinin etkisi de bulunuyor.

Stokta bulunan bazı ürünler ise inanılmaz uçuk rakamlara satılıyor. Özellikle son 3-4 ay içerisinde Türkiye’de ekran kartı fiyatları her şeyden çok değer kazanmış durumda.

Şu an Türkiye’de ve aynı zamanda yurt dışında adeta bir ekran kartı dolandırıcılığı başladı ve oyuncular buna karşı bir çözüm arıyor.

Burada Türkiye özelindeki en iyi çözüm ise fiyatı 3.800 TL‘lere kadar inen yeni nesil oyun konsollarından Xbox Series S oluyor. Konsol özellikle 1080P bir ekranınız varsa oyun için en iyi seçenek konumunda yer alıyor.

Xbox Series S, Türkiye’de ekran kartlarından çok daha rahat şekilde bulunabiliyor ve Game Pass sistemiyle kişilere yüzlerce oyuna düşük fiyata erişim imkanı sunuyor. Hatta çoğu yerde konsolu alana 1 yıllık Game Pass hediye veriliyor.

Bu içeriğimizin merkezinde temel olarak FPS oyunlarını sevenler yer alıyor. Bildiğiniz üzere alışık değilseniz bir oyun kolu ile FPS oynamak oldukça zor. Burada çözüm ise klavye ve fare oluyor.

Evet, Xbox Series S’e klavye ile fare takılabiliyor. Burada resmi destek de bulunuyor ancak bu destek her oyuna verilmiyor. Bunun etrafından dönmek adına harici aparatlar devreye giriyor.

Burada birçok seçenek mevcut. Bizim burada karşımıza çıkan, aynı şekilde deneme şansı da elde ettiğimiz May Flash Max Shooter One oluyor. Bu model ile Series X ya da Series S’e klavye ile fare bağlayabiliyorsunuz.

Yapılan son güncellemeler ile iki konsola da destek vermeye başlayan ürün (Eski nesilde de çalışıyor), temel olarak bağlı klavye ile farenin hareket sinyallerini Xbox kontrolcüsü üzerinden konsola gönderiyor. Burada gayet gecikmesiz bir oyun deneyimi elde edilebiliyor.

Burada şu uyarıyı mutlaka yapalım. Sürece çok büyük önem veren, profesyonele yakın bir FPS oyuncusuysanız, bu altyapı beklentilerinizi yüzde 100 karşılayamayabilir. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Genel olarak çok basit bir yapısı ve kullanım altyapısı olan ürün, yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de satılıyor. Ancak Türkiye’deki fiyatların çok yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Yurt dışı fiyatı ise farklı yerlerde 30 ile 40 dolar arasında değişiyor.

Peki bu hile yapmak olmuyor mu? Bir bakıma evet, bir bakıma hayır. Uzun zamandır konsol sahibi kişiler, emin olun kol ile birçok klavye ile fare kullanan kişiden çok daha iyi FPS oynuyor.

Klavye ve fare ile konsolda bir FPS oyununa girdiğiniz zaman, açık olarak söyleyelim hiçbir zaman herkese üstünlük kurmuş gibi hissetmiyorsunuz. Türkiye’de de oyun kolu ile inanılmaz FPS oynayan kişiler bulunuyor.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor.

10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor.

Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın