reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya

Sosyal medya düzenlemesi TBMM Başkanlığı’na sunuldu

Beklenen adım atıldı, kısa süre önce sosyal medya düzenlemesi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yakında yeni bir dönem başlıyor.

Türkiye’de sosyal medya ve genel olarak internet haberciliği için bazı sansür endişelerinin olduğu yeni düzenlemeler planlanıyor ve bu bağlamda uzun süredir bir sosyal medya düzenlemesi üzerinde çalışılıyor. Bu çalışmaların temelini oluşturan düzenleme artık TBMM Başkanlığı’na sunulmuş durumda. Dezenformasyonla mücadeleye ilişkin hazırlanan 39 maddelik çalışma hakkında Feti Yıldız tarafından şu açıklama yapıldı: “Düzenlemenin, yalan haberi üretme ve yayma eyleminin vatandaşın gerçek bilgiye ulaşmasını engelleyen bir unsur olduğu konusundaki fikir birliği çerçevesinde hazırlandığını belirten” Yıldız, “teklifin temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında önleyici ve koruyucu tedbirler içerdiğini söyledi.”

Feti Yıldız sosyal medya düzenlemesi hakkında ayrıca şunları da aktardı: “Haber siteleri desteklenirken yayınlarını Basın Ahlak Yasası kapsamında yapmaları hedeflendi. Gerekli bir düzenlemeydi. İnsanların onuru ve haysiyeti, gerçek olmayan, yasa dışı içeriklerle berbat ediliyor. Teklifle gerçek hayatta suç olan unsurlar internet ortamında da suç sayılacak. Kişinin haber alma hürriyeti ve yalan haberle mücadeleyi önceleyerek hazırladığımız yasayı yarın Meclis’e sunmayı planlıyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teklifle internet haber sitelerinin de süreli yayınlar kapsamına alındığını vurgulayan Yıldız, “Gazetelerde çalışanların haklarından onlar da faydalanacak. Aynı hak ve yükümlülüklere sahip olmalarını amaçladık” dedi. Düzenlemeyle beraber özel hayatın dokunulmazlığına ve kişisel verilerin korunmasına yönelik maddelerin hayata geçirilmesi planlanırken, yalan haber tanımlamasının da yapıldığı düzenlemeyle, sosyal platformlarda yalan ve yanıltıcı haberleri yayanlara cezai yaptırım uygulanması sağlanacak.

Sosyal medya düzenlemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle