reklamı kapat

POPÜLER

Star Trek: The Video Game incelemesi

Star Trek: The Video Game

HASAR TESPİT RAPORU!
Oyunda bir şekilde gizlenerek ilerlemek mümkün. Duvarların ardından düşmanlarınızı görebilir ve onları işaretleyebilirsiniz. Bu arada, bir zamanların ünlü hilesi “wall-hack” artık iyiden iyiye bir oyun özelliği haline gelmeye başladı. Bu özelliği sanırız en son Far Cry 3’te görmüştük. Bunu yapmak düşmanlarınızın arkasından onlara hissettirmeden yaklaşmanızı sağlıyor. Peki, bir taktik esneklik sağlıyor mu? Teoride evet ancak pratikte hayır… Burada da karakterinizi yönlendirmenin güçlüğü çıkıyor ortaya. Özellikle zıplamak tam bir işkence. Düşmanlara görünmeden siper alarak ilerlemek de öyle. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hareket edilebilir alanların sınırları düzgün kodlanmadığından bir yerlere saplanıp kalmanız olası. Tüm bu kontrol trajedisinin üzerine bir de kalkıp Uncharted benzeri platform türünde bölümler koymuşlar. Bunu ne akla hizmet yapmışlar, anlamak mümkün değil ama bu bölümlerde karaktere yol göstermek imkansıza yakın. Su altında geçen bölümlerden bahsetmiyoruz bile. Küçük uzay mekiği kullandığınız bölümlerin hakkını fazla yemek istemiyoruz çünkü biraz eğlendirebiliyor ancak bu bölümler de tamamen çizgisel hatlardan oluşuyor. Hazırda hareket eden mekiği yönlendirmek ve ateş etmekten (tabii yine nişan alamadan) başka hiçbir şey yapmıyorsunuz.

BU KAPI NEREYE AÇILIYOR?
Oyun maalesef temel oyun mekaniklerinden yoksun. En azından hikaye noktasına bize bir şeyler verebiliyor mu? Buna da olumlu cevap vermemiz pek mümkün değil ne yazık ki. Filmleri J.J. Abrams devraldığından beri Star Trek markasında iyi bir hikaye beklemek en doğal şey ancak oyun için aynı şeyi söyleyemeyiz. Dağınık, tutarsız ve en önemlisi sıkıcı bir öyküsü var oyunun. Zaten geliştirici ekip de öykü anlatımı namına pek yeni şeyler denememiş. Star Trek’in hakkını verebileceğimiz nokta karakterlerin seslendirmeleri. Aslında orada geliştirici ekibin bir mahareti yok. Yapımcılar filmin neredeyse tüm oyuncularını seslendirmelerde kullanmayı başarmış. Eh, bu da oyunun belki de pozitif sayılabilecek tek yönü olmuş.

MANTIKSIZ?
Evet, ilginç bir şekilde karşımızda köküne kadar batağa saplanmış bir yapım duruyor. Her şeyin ötesinde Star Trek’in bir oyun olduğunu söylemek bile çok güç. Her yanından hatalar fışkıran, doğru düzgün oynanamayan trajik bir oyun olmuş Star Trek. Serinin hayranlarının bile uzak durması gereken, rahatlıkla paranıza yazık diyebileceğimiz bu yapımdan gördüğünüz yerde kaçın. Umarız geliştirici ekip bir dahaki sefere yeni filmlerin yaptığı atılımı gerçekleştirebilir.