reklamı kapat

POPÜLER

Star Wars ve Harry Potter

Star Wars, Harry Potter gişe rekabetinde son durum

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan Star Wars ve Harry Potter bu özelliğiyle izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başardı. Bu başarının ardından her iki dünyanın da genişletilmesine hatta geçmişe dönmesine karar verildi. Fakat bu iki serinin benzerlikleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Görünen o ki Star Wars ve Harry Potter gişede de burun buruna ilerliyor.

Sonuçtan bahsetmeden önce her iki serinin de genel durumundan biraz bahsetmek gerekiyor. J.K. Rowling tarafından yaratılan Harry Potter serisi tam sekiz filmle izleyici karşısına çıktı. Aradan geçen zaman bu ilgiyi azaltmayınca bu sefer Fantastic Beasts and Where to Find Them beyaz perdeye uyarlandı. Böylece serinin güncel film sayısı dokuzu buldu. Benzer bir durum Star Wars için de geçerli. Yakın geçmişe kadar altı filmi bulunan seri beyaz perdeye geri döndü. Asıl hikayenin devam etmesinin yanında geçmişe dönen yan hikayeler de çekiliyor. Şu ana kadar vizyona giren film sayısı ise dokuz.

Asıl ilgi çekici nokta ise bu iki serinin gişede elde ettiği başarı. Star Wars 1977’de izleyici karşısına çıktığı ilk günden bu yana 8.55 milyar dolar hasılatı elde etti. Harry Potter serisi ve Fantastic Beast ise şimdiye kadar 8.53 milyar dolar kazandırdı. Yani aradaki fark oldukça az fakat Star Wars burun farkıyla da olsa Harry Potter’ı sollamayı başarıyor. Asıl merak ettiğimiz ise gelecekte vizyona girecek projelerle bu tablonun nasıl değişeceği…

İlgili video