reklamı kapat

POPÜLER

Apple Steam Link

Steam’deki oyunları iPhone’da oynamak hayal oldu

Valve‘in Steam‘deki oyunları telefonunuzda oynamanızı sağlayan mobil uygulaması Steam Link, beklenmedik bir engelle karşılaştı. Apple önce uygulamayı onayladı, daha sonra ise reddetti.

Valve’in oyun deneyimini mobile taşıyan uygulaması Steam Link, bu ayın başlarında Android’deki yerini almıştı. iOS’e çıkmak için gün sayan uygulama içinse Apple tarafından ilginç bir hamle geldi. iPhone üreticisinin ilk başta onay verdiği uygulamanın bugün mağazadaki yerini alması gerekiyordu. Ancak firma uygulamaya verdiği onayı geri çekti. Sebep olaraksa uygulamaya onay veren ekibin gözden kaçırdığı şeyler olduğu ve bu uygulamanın firmanın uygulama rehberindeki kurallara ters düştüğü belirtilmiş. “İş anlaşmazlığı” bulunduğu belirtilirken, esas sebep ise tam olarak açıklanmıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobilde Steam deneyimi

Buradaki esas sorunun App Store’un tüm uygulama ve uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 kendine pay kesmesi olabileceği düşünülüyor. Çünkü uygulama Steam’i olduğu gibi telefonunuza yansıtıyor ve elbette uygulama içinden oyun satın alabiliyorsunuz. Bir başka sebep ise Steam Link’in kullanıcıları App Store içinden bir başka çevrim içi mağazaya bağlaması olabileceği belirtiliyor. Valve, iPhone üreticisinin kararını tekrar düşünmesini umduklarını söylüyor. Ancak söz konusu sebepler geçerliyse Steam Link’in App Store’da kendine yer bulması pek de kolay görünmüyor.

Steam Link en basit tabirle masaüstündeki Steam deneyimini telefonunuza taşıyor. Böylece kullanıcılar mobil cihazlarından da dokunmatik ekran veya Bluetooth kumanda yardımıyla oyun deneyimi yaşayabiliyor. Android kullanıcılarının buradan indirebileceği uygulama, iOS kullanıcıları için yakın gelecekte gelmeyecek gibi görünüyor.

İlgili Video

En yeni iPhone modelleri