reklamı kapat

POPÜLER

stephen king the shining devam filmi doctor sleep

Stephen King efsanesi The Shining ikinci filmle devam ediyor: Doctor Sleep [Video]

Stephen King imzalı en ünlü hikayelerden biri olan The Shining, hikayeye devam ediyor. Aynı isimli kitaptan uyarlama Doctor Sleep, Danny Torrance’ı otele götürüyor.

1977 tarihli Stephen King romanı The Shining, sinema dünyasının en tartışmalı işlerinden birine de ön ayak olmuştu. Stanley Kubrick‘in 1980’de çektiği film uyarlaması King tarafından pek güzel karşılanmamıştı. Ancak film sinema tarihinin unutulmaz karelerine imza atmış, kendisini takip eden pek çok yapıma da ilham kaynağı olmuştu. Jack Nicholson‘ın inanılmaz Jack Torrance performansından bahsetmiyoruz bile. Nicholson adeta Jack Torrance’ı canlandırmamış ona dönüşmüştü. Tabii Kubrick’in filmin finali için yaptığı “küçük” değişiklikteki son sahneyi saymazsak. Daha sonra karşımıza kimsenin hatırlamak dahi istemediği ve yok saydığı ancak kitaba daha sadık olan 1997 yapımı televizyon filmi çıktı. Üç bölümlük bu yapım oyunculuk açısından da çok tatmin edici değildi. Peki bunları neden anlattık?

Çünkü Stephen King 2013‘te The Shining’in devamı olan Doctor Sleep kitabını yayınladı. Ve şimdi teknik olarak birinci filmi olmayan bir ikinci filmle karşı karşıyayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüyler ürperten Stephen King hikayesi devam ediyor

Doctor Sleep ilk duyurulduğunda çok heyecanlanmıştık. Çünkü kitap Danny Torrance’ın Overlook Oteli’nden kurtulduktan sonra yaşadıklarını ve hikayesinin dönüp dolaşıp yine nasıl Overlook Oteli’ne bağlandığını anlatıyor. Tabii büyük bir zaman atlamasıyla. Bu kitap hem Danny Torrance için, hem Overlook Oteli için hem de Jack Torrance için bir “kapanış” yapıyor. Kubrick finali otelin dışında karlar içinde bitirmeye karar verdiğinde King bir devam kitabı düşünüyor muydu bilemiyoruz ancak en azından Jack sonu öyle bitmeseymiş demeden de edemiyoruz. Bağlanamayacak konular değil elbette.

Yeni film konusunda ise biraz tedirgindik. Çünkü King’in Kubrick filmini tanımadığını biliyorduk ve 97 yapımı ikinci filmi de açıkçası hayranlar tanımıyor diyebiliriz. Bu iki film macerasından ve Nicholson’ın performansından sonra bir yönetmeni yeni bir Shining çekmeye ikna etmek de ne kadar mümkün olurdu emin değiliz. Peki Doctor Sleep, neyin devamı olacaktı? Danny Torrance’ın geçmişinden bahsetmeden bu filmi çekmek pek mümkün değil zira.

Fragman ise bize bu cevabı verdi ve şaşırtıcı olmayacak şekilde Kubrick filminin devamı şeklinde karşımıza çıkacağını gösterdi. Redrum, Danny’nin ikonik bisiklet sürme sahnesi, korkutucu ikizler ve koridoru dolduran kan havuzu bu fragmanda da kendini gösteriyor.

Doctor Sleep filminde yetişkin Danny Torrance olarak karşımıza Ewan McGregor çıkıyor. Overlook Oteli’ndeki travmaları yeniden uyandıracak olan film 8 Kasım’da vizyondaki yerini alacak. Fragmanı haberin üzerindeki videodan izleyebilirsiniz.