reklamı kapat

POPÜLER

Stranger Things 2. sezondan “altüst eden” teoriler [Video]

Netflix‘in en başarılı yapımları arasına adını kolayca yazdıran Stranger Things‘in ikinci sezonu için sabırsızlığımız sürüyor. Sezonu bekleyen hayranların ortaya attığı teoriler ise dudak uçuklatacak cinsten.

80’ler temasını gerilimle birleştiren Stranger Things, ortaya çıkardığı işle övgüleri toplamayı başardı. 18 dalda Emmy adaylığı bulunan yapımım yeni sezonu 27 Ekim‘de Netflix’teki yerini alacak. Ancak dizinin yeni sezonu gelmeden gelin hayranların nasıl teorileri var beraber inceleyelim.

O canavar da ne?

Stranger Things’in arkasındaki isimler Matt ve Ross Duffer, ikinci sezonun ilk sezondan çok daha “büyük” olacağını söylemişti. Nitekim fragmanlarda gördüğümüz yeni yaratık da 2’nci sezona yakışacak büyüklükte görünüyor. İlk sezondaki yaratığa kıyasla ahtapot tarzı yapısı ve boyutlarıyla şehrin üstüne kabus gibi kolayca çökecek gibi duran bu devasa yaratığın esin kaynağı ise merak konusuydu.


İzleyenlerin çok iyi bildiği gibi Stranger Things referanslarla dolup taşan bir yapım. Dungeons & Dragons referansları da gırla tabii. İlk sezondan hatırlayacağınız üzere çocuklar FRP oyunu sırasında Demogorgon ile savaşıyorlardı. Will bir ateş topu atıp atmamaya karar verene kadar başarısız olmuş, ilerleyen saatlerde ise gerçek canavar onu Upside Down olarak geçen paralel evrene götürmüştü. Sezon finalinde ise bir araya gelen ekip yeniden FRP masasının başına oturmuş ve bu kez Thessalhydra‘ya karşı savaşmaya başlamıştı. Thessalhydra’nın 8 başlı bir yaratık olduğunu söylesek şu noktada kimse şaşırmaz diye düşünüyoruz. Sezon 2’nin isimsiz yaratığının isminin ise Thessalhydra olması olası. Ancak yaratık çok kısa ve belli belirsiz göründüğü için net bir şey söylemek elbette zor. Söz konusu yaratığın Demogorgon’dan daha büyük ve korkutucu olduğu ise sahip olduğumuz en net bilgi.

Paralel kasaba Upside Down

Dizinin en ilgi çekici yanlarından biri şüphesiz paralel kasaba Upside Down. Çocukların yaşadığı kasabanın Cadılar Bayramı için hazırlanmış ama sonrasında terk edilmiş bir versiyonu adeta. Karanlık, korkutucu ve tehlikelerle dolu Upside Down’un tam bir açıklaması ise yapılmış değil. Will Byers Upside Down’da bulunduğu süre içinde zaman zaman ailesi ile iletişime geçmeyi başarabilmişti örneğin. Bu durumda iki evrenin yarı geçirgen bir bariyerle birbirinden ayrıldığını söylemek mümkün. Upside Down’un nasıl bulunduğu ya da oluştuğu konusunda dizi henüz bir açıklama yapmadı. Her zaman var mıydı, yoksa korkunç deneyler sonucu kasabanın kötü bir ikizi mi yaratıldı şimdilik bilinmiyor. Ancak ikinci sezon fragmanı Upside Down’la işimizin henüz bitmediğinin kanıtı. Özellikle iki evren arasında geçiş sağlayan boşluklar olduğunu düşününce.

Bu noktada hayran teorileri oldukça ilginçleşiyor. Bazı hayranlar Upside Down’un psişik yetenekleri olan Eleven‘ın zihninde olduğunu iddia ediyor. Bu teori Demogorgon’un onun hayal ürünü olmasıyla genişletiliyor. Yani kasabayı tüm bu karmaşaya sürükleyen Eleven’ın kontrol edemediği güçleri olabilir. Farkında olmadan tabii…

Bir başka popüler teori ise Upside Down’un farklı bir dünya olmaması. Bizzat karakterlerimizin bulunduğu dünyada ama kasabanın gelecekteki versiyonu olduğu iddia ediliyor. Bu teoride devletin yaptığı deneylerin Sovyetlere karşı kullanılabilecek askerleri oluşturmak için olduğu belirtiliyor. Teori sahipleri Stranger Things’in zaman diliminde bir noktada Amerika ve Sovyetlerin savaşacağını işaret ediyor. Açıkçası bu teorinin gerçekleşmesinin çok uzak ihtimal olduğunu düşünüyoruz. Ancak değişik bir bakış açısı olduğu kesin.

Hooper’ın kızına ne oldu?

Stranger Things’in açıklamadığı pek çok hikaye boşluğu var ve bunları ikinci sezonda kesinlikle görmek istiyoruz. Bunlardan biri de popüler karakterlerden Şerif Hooper’ın kızı. Trajik bir geçmişi olan Hooper’ın kızıyla ilgili bildiğimiz tek şey, kızın bilinmeyen bir hastalığa yenik düştüğü. İlk etapta kızında bir şeylerin ters gittiğini fark eden Hooper, kriz geçiren kızının karşısında çaresiz kalıyor. Panik atak gibi görünen durum, kızının ölümüyle sonuçlanıyor.

Buradaki en popüler teorilerden biri Sarah Hooper’ın da Eleven gibi psişik güçleri olması üzerine. Kim bilir belki Upside Down’ı ziyaret etmiş dahi olabilir. Bu konuda teorisyenler pek bir kanıt sunamasa da ölümün normal bir şekilde gerçekleştiğini söylemek zor. Hooper’ı canlandıra aktör David Harbour Reddit’te gerçekleştirilen AMA’lerden (Ask me anything) birine katılarak hayranların kafasını iyiden iyiye karıştırdı. Sarah’ı öldüren şeyin ne olduğu sorulduğunda Harbour “Bu bir sır.” dedi. Bu sırrın ikinci sezonda açıklanmasını beklemek hata olmaz sanıyoruz.

Barb’ı unutamamak

Stranger Things’in ilk sezonunun ardından herkes Will Byers’ın kurtulmasına sevinirken unutulmaz olan karakter trajik ölümüyle Barb oldu. Barb hayranları adaletin diziye gelmesi için tabiri caizse kendini parçalıyor ve Barb’ın ölmediğine yönelik teoriler üretmeye devam ediyorlar. Ne yazık ki bunun gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Matt Duffer, Barb’ın dönmeyeceğini ancak ikinci sezonda adaletin geleceğini müjdeledi. Ancak bu adalet için neleri feda etmek gerekecek işte orası soru işareti.

Ana kötü Will Byers olabilir mi?

Will Byers’ın geçirdiği travmadan sonra kimse karakterin eskisi gibi olmasını beklemiyordur eminiz. Ancak sezon sonundaki bir sahne Will’le ilgili korkutucu teorilerin de kapısını araladı. Lavaboya küçük yaratık sülükler tüküren Will, ikinci sezonda büyük bir değişime girecek gibi. Fragmanlarda da bu yönde pek çok görüntü görmek mümkün esasen.

Yapımcıların açıklamaları da Will’in karanlık yönünün ortaya çıkacağı yönünde. Karakterin değişimine şahit olacağımız ikinci sezonda ana kötü olarak karşımıza Will yer alırsa bu durum sadece arkadaşları için değil izleyiciler için de içinden çıkılamaz bir duruma dönüşebilir. Şeytani bir etki altına girmesi muhtemel karakterimiz, aynı zamanda çok sevildiği için savaşılması en zor kişilerden biri.

Günün sonunda Stranger Things’in ikinci sezonuyla ilgili isabetli bir tahmin yapmak elbette çok zor. Elimizdeki ipuçları ne yazık ki yeterli değil. Ancak yine de olabilecekler üzerine teoriler üretmek diziyi beklerken oyalanmanın en eğlenceli yolu diyebiliriz. Stranger Things’in ikinci sezon fragmanına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

VİDEO
https://youtu.be/NjdzPgUhoSQ