reklamı kapat

POPÜLER

Çakar

Sürücüleri mutlu eden gelişme; çakarlı lamba yasağı geliyor

İçişleri Bakanlığı kamu yöneticilerinin araçlarında sık sık gördüğümüz “çakarlı lamba” uygulaması hakkında dikkat çeken bir değişikliğe gidiyor.

İçişleri Bakanlığı 1 Kasım’dan itibaren geçerli olmak üzere yeni bir düzenlemeye adım atıyor. Buna göre kamu çalışanları dahil olmak üzere tüm sürücüler izinsiz olarak çakarlı lamba kullanamayacak. Kamu yöneticileri, bölgesel yöneticiler, üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı gibi makamlarda bulunan kişilerin araçlarında “çakar” olarak bilinen, yanıp sönerek oldukça dikkat çeken ışık sistemleri yasaklanıyor. Trafikte geçis üstünlüğü sağlamak amaçlı kullanılan bu sistem, sürücüler tarafından eleştiriliyordu. Bu tarz ışık sistemlerini bundan böyle sadece belirli görev ve amaçlarda olan araçlar kullanabilecek. Peki yapılan düzenleme ile hangi araçlarda çakar kullanma yetkisi var?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çakarlı lamba yasağı kimler için geçerli değil?

Gerek kullanım amacı gerek ise boyama şekilleri ile yol üstünlüğüne açıkça ihtiyacı olduğu belli olan ambulans, itfaiye, polis veya jandarma,  yol yapım ve bakımından araçları çakar sitemlerini kullanabilecek. Organ nakil araçları, orman yangın keşif araçları, zabıta araçları, buz önemleme ve temizleme makinaları, afet durumlarında kullanılan acil durum araçları da çakar sitemi kullanabilen görevliler listesine alındı. Bu tip araçların bile görev dışında çakarları kullanmaları yasaklandı. Aynı zamanda geçiş üstünlüğüne sahip olmalarına rağmen can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamaları uyarıları da yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte yönetmeliğe uymadığı halde çakar bulunduran araçlara idari para cezası kesilmesinin ardından trafikten men edilebilecek. Üst düzey devlet yöneticileri çakarlı lamba yasağından etkilenmiyor.

İlginizi çekebilir

En tepede 523 beygir güç; 2020 BMW X6 iddiasını ortaya koymak için hazır