reklamı kapat

POPÜLER

Çakar

Çakar yasağında çok tartışılacak milletvekilli gelişmesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde, geçtiğimiz gece 03:00 sularında, çakar yasağı ile ilgili çok tartışacak bir karar alındı.

Advertisement

Geçtiğimiz haftalarda trafikte büyük bir düzenleme yapılmıştı. Çoğu sürücünün rahatsız olduğu çakar lamba takan araçlar hakkında yapılan düzenleme ile bu tip lambalara yasak getirilmişti. Yasak sonucu sadece itfaiye, ambulans gibi  belirli kamu personeline ait araçlar bu tip ışıklandırmaları kullanabilecekti. Ancak geçtiğimiz gece sabaha karşı 03:00 saatlerinde şaşırtan bir gelişme yaşandı.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan hızlı bir karar ile milletvekillerine trafikte büyük üstünlük verildi. Buna göre vekiller çakar takabilecek, kırmızı ışıkta geçebilecek ve park yasaklarına tabii tutulmayacak. Genel kuruldan geçen torba yasa sürücülerden büyük tepki topladı. Şimdi ise gözler Cumhurbaşkanına çevrildi. Kararın veto edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çakarlı lamba yasağı kimler için geçerli değil?

Gerek kullanım amacı gerek ise boyama şekilleri ile yol üstünlüğüne açıkça ihtiyacı olduğu belli olan ambulans, itfaiye, polis veya jandarma,  yol yapım ve bakımından araçları çakar sitemlerini kullanabilecek. Organ nakil araçları, orman yangın keşif araçları, zabıta araçları, buz önemleme ve temizleme makinaları, afet durumlarında kullanılan acil durum araçları da çakar sitemi kullanabilen görevliler listesine alındı. Bu tip araçların bile görev dışında çakarları kullanmaları yasaklandı. Aynı zamanda geçiş üstünlüğüne sahip olmalarına rağmen can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamaları uyarıları da yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte yönetmeliğe uymadığı halde çakar bulunduran araçlara idari para cezası kesilmesinin ardından trafikten men edilebilecek. Üst düzey devlet yöneticileri çakarlı lamba yasağından etkilenmiyor. Son gelişme ile milletvekilleri de bu grup arasına girmiş oldu.

İlginizi çekebilir

2020 Hyundai Sonata tanıtım videosu