reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz otomobillerden sonra şimdi sıra kaptansız gemilerde

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki “geleceğin x’i” kavramı da kısa sürelerde epey farklılık gösteriyor. Önceden çok daha hızlı giden, tasarımı uzay gemilerini andıran otomobilleri “geleceğin otomobili” diye tanımlarken, şimdi sürücüsüz özelliği olmayanı otomobilden saymıyoruz. Yakın gelecekte aynı durum gemiler için de geçerli olacak anlaşılan.

Rolls-Royce deyince aklımıza doğrudan lüks otomobiller geliyor ancak İngiliz şirket uzun zamandır denizcilik sektöründe de varlığını sürdürüyor. Şirketin şu sıralar üzerinde çalıştığı proje ise hepsinden daha çok ses getirecek. Rolls-Royce yakın gelecekte kara sulara bir “sürücüsüz” gemi indirmeyi planlıyor.

Tamamen uzaktan kontrol edilebilir şekilde geliştirilen geminin rotasından diğer taşıtlarla iletişimine kadar her şey masa başından hallediliyor. Masa başı dedik ancak masanın bulunduğu yer sıradan bir ofis değil elbette. Bir uzay üssünü andıran kontrol odasında yine her şey dokunmatik veya hologram teknolojisiyle yürütülüyor.

Epeydir hazırlıkları yapılan ve daha önce bir konsept videosu da yayınlanan gemi, şirketin denizcilik departmanından sorumlu yöneticisi Oskar Levander’in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelmiş durumda. İşin artık nasılını geçip ne zaman kısmına geldiklerini, zira gerekli teknolojinin buna izin verdiğini ifade eden Levander, geleceğin gemisini en geç 2020 yılında tamamen hazır hale getireceklerini belirtiyor.

Tüm bu açıklamalar heyecan verici olsa da Rolls-Royce’un henüz uğraşıp çözmesi gereken bir yığın sorun var. Herhangi kritik bir parça arızalanıp nasıl tamir edileceğinden tutun da korsanlara kadar hesaba katılması gereken birçok olası tehdit bulunuyor. Umarız her şey Rolls-Royce’un planladığı şekilde gider ve engin denizler hak ettiği araçlara kavuşur.

VİDEO

YORUMLAR