reklamı kapat

POPÜLER

Tartışmalı videoların ardından Disney, PewDiePie ile yollarını ayırdı

YouTuber denilince akla gelen ilk isim olan PewDiePie son zamanlarda yüklediği bazı videolardan dolayı sıkıntılı günler yaşıyor. Gösterilen tepkilerin ardından Disney ünlü isimle olan anlaşmasını sonlandırma kararı aldı.

Aslına bakarsanız bahsi geçen videolar YouTube‘a ocak ayının başlarında yüklenmişti. Kendine özgü bir mizah anlayışına sahip olan PewDiePie, 11 Ocak’ta yayınladığı videoda freelance çalışan iki kişiyle anlaşmıştı. Onlardan “Yahudilere ölüm” yazan bir pankart açmalarını istemişti. Videonun devamında böyle bir şeyi kabul etmeyeceklerine inandığını dile getirse de, adamlar bahsi geçen pankartı açtı. Tüm bunların arka arkaya gelmesiyle internet dünyası PewDiePie’a tepki göstermeye başladı. YouTube’da 53 milyon takipçisi olan Felix Kjellberg de bu videolar sebebiyle özür diledi. Nefret söylemlerini hiçbir şekilde desteklemediğini, hazırladığı videoların kimseyi üzeceğini düşünmediğini dile getirdi. Ancak onun bu açıklamaları yeterli olmadı.

Ünlü YouTuber 2014 yılında Disney tarafından satın alınan Maker Studios ile birlikte çalışıyordu. PewDiePie‘ya videoları konusunda yaratıcı özgürlük tanıyan stüdyoyla yapılan anlaşma oyun, uygulama ve diğer ürünleri de kapsıyordu. Maker Studios tarafından yapılan açıklamada farklı tarzıyla sevilen Felix’in bu sefer fazla ileri gittiğine ve bahsi geçen bu üç videonun uygunsuz olduğuna değinildi. Gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından Maker Studios’un PewDiePie ile yollarını ayırdığı açıklandı. Üzerine ücretli bir servis olan YouTube Red için hazırlanan Scare PewDiePie serisinin ikinci sezonu da iptal edildi. Bunun yanında PewDiePie, Google Preferred programından da çıkarıldı.

Yaşanan tüm sıkıntılardan ve son bulan ortaklıktan sonra PewDiePie henüz bir açıklamada bulunmadı. Son olarak belirtelim, bahsi geçen içerikler eğlence amacı güttüğünden videolar teknik olarak YouTube‘un yayın politikasına aykırı değil. Buna rağmen videolar PewDiePie’ın hesabından silindi.