reklamı kapat

POPÜLER

Filmmaker Mode televizyon

Televizyonlar için film tutkunlarını sevindirecek gelişme: Filmmaker Mode [Video]

Uzun süredir Hollywood film yapımcıları tarafından şikayet edilen bir televizyon durumu için önemli sayılacak resmi bir adım atıldı.

Güncel akıllı televizyon modellerinin hepsinden özel görüntü sistemleri yer alıyor. Bu sistemler sayesinde filmleri, dizileri ya da oyunları daha güzel göstermeye çalışan televizyonlar, bu konuda herkesi mutlu etmiyor. Bunların başında da film yapımcıları geliyor. Film yapımcıları burada özellikle LG’nin TruMotion, Samsung’un Auto Motion Plus, Sony’nin MotionFlow ve Toshiba’nın ClearScan adını verdiği görüntü teknolojilerini sevmiyor. Bu teknolojiler görüntüyü daha akıcı hale getirmeye çalışıyor. Ancak birçok televizyon modeli bunu yaparken kare ekleme sistemi kullanıyor ve bu da görüntünün bozulmasına ve sinematik yapısının kaybolmasına neden oluyor. Sinemada izlediğiniz bir film bu yüzden televizyonda izlediğiniz zaman çok daha farklı görünüyor. Çünkü “motion smoothing” sistemleri yüzünden azalan “hareket bulanıklığı”, filmin sinematik yapısını ciddi olarak ortadan kalkıyor. Bu mod hali hazırda televizyonlar içerisinde kapatılabiliyor. Hatta birçok film yapımcısı uzun zamandır bunun yapılmasını istiyor. Ancak bu “motion smoothing” sistemlerini kapatmak çoğu kullanıcı için kolay değil. Ayrıca bu özelliklerin kutudan açık çıkması da süreci oldukça zor hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu televizyon sorununu Filmmaker Mode çözecek

Paul Thomas Anderson, James Cameron, Martin Scorsese ve Christopher Nolan gibi isimlerin desteklediği bu mod, aktarıldığı kadarıyla yeni televizyon modelleri içerisine dahil edilecek. Bu sayede kişiler film izlerken sadece tek bir tuşa basarak bu moda geçiş yapabilecek. Filmi, yapımcının sinematik olarak planladığı gibi gösterecek mod, aynı zamanda renk ve kare hızı gibi ayarlamaları da filme uygun hale getiriyor. Bu sayede sinema düzeyinde “gerçekçi” ve televizyon tarafından dijital yapaylık eklenmemiş bir izleme deneyimi elde edilebiliyor. Şimdilik buna destek veren ilk isimler arasında Amazon Prime, LG, Panasonic ve VIZIO yer alıyor.