reklamı kapat

POPÜLER

Terrafugia uçan otomobil

Terrafugia’nın ilk uçan otomobili satışa çıkıyor

Geliştirilme süreci uzun yıllar alan uçan otomobil Transition için Terrafugia‘dan müjdeli haber geldi. Şirket ilk üretim araçları için çıkış tarihi ve yeni özellikleri müjdeledi.

Terrafugia, geçtiğimiz gün paylaştığı resmi duyuruyla beraber ilk uçan otomobili Transition için satış tarihini müjdeledi. Uzun yıllardır uçan otomobil konsepti üzerine çalışan firma Transition olarak adlandırdığı yeni otomobilde çeşitli yenilik ve değişikliklere gittiğini açıklıyor. İç mekan tasarımında yenilikler getirdiğini belirten üretici, güvenlik sistemleri, motor, uçuş araçları üzerine geliştirmeler yaptığını eklliyor. En yeni özellik ve sistemlerin gelecek test araçlarıyla otomobile dahil edilip onaylanacağı da belirtilmiş. Üretim bandından çıkacak ilk araçların ise 2019‘da pazardaki yerini alacağı kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirilen yeni özellikler

Hem havada hem de karada hareket edebilen Transition’ın Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Ulusal Karayolu ve Trafik Güvenliği Yönetimi’nin (NHTSA) standartlarına uyduğu belirtiliyor. Yapılan geliştirmeler ise 5 başlık altında toplanıyor:

Hibrit elektrik motoru: Transition’ın artık hibrit modda kullanılabildiği kaydedilmiş. İçten yanmalı motor ve LiFePO4 pil kullanan aracın pilinin diğer lityum pillere göre de daha güvenli olduğu açıklanıyor.
İtici güç: Gaz pedalının itici bir güç özelliğine sahip olduğu ve uçuş sırasında ayrıca güç sağladığı belirtiliyor.
İç mekan: Tasarım hatlarında yapılan değişiklikle beraber güncellenen yeni koltuklar iç mekan tasarımını değiştiriyor. Daha etkileyici ve sezgisel bir arayüz deneyimi de sunan otomobilin bagaj kapasitesi de artırılıyor.
Güvenlik: Güncellenen güvenlik sistemleri arasında geliştirilmiş emniyet kemerleri, hava yastığı ve sürüş modu sırasında üçlü arka kamerası ile artırılmış görüş alanı bulunuyor.
Partnerler: Firma son model havacılık elektroniği araçları sağlayan Dynon ve paraşüt sistemini sağlayan BRS ile iş birliğini de duyurdu.

Otomobilin fiyatına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

İlgili Video

Airbus’tan uçan taksi