reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Tesla, bitcoin yatırımıyla otomobil satışından daha çok kazandı

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla, yapılan hesaplara göre bitcoin yatırımıyla otomobil satışında daha çok kazandı.

Geçtiğimiz haftalarda SEC kaydı üzerinden öğrenildiği kadarıyla Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın aldı. Bu satın alma haberinin ortaya çıkmasıyla bitcoin’in değeri katlanarak artmaya başladı ve bunun sayesinde firma çok kısa sürede yaklaşık olarak 930 milyon dolar kâr elde etti. Bu kağıt üzerinde gelen kar ile firma 2020 toplamını dahi geride bıraktı. Tesla 2020’de otomobil satışlarından toplam 721 milyon dolar kâr elde etmişti. Bu alana Musk’ın ilgisiyle çok ciddi ilgi duyan firma, yine de riskli sularda yüzüyor. Çünkü daha önce olduğu üzere bitcoin’in sadece bir gecede çakılma ihtimali bulunuyor. Bitcoin şu an 56 bin dolar bandında geziyor. Kısa süre önce ise 58 bin dolar görülmüştü.

Elon Musk para birimi için geçtiğimiz günlerde şunları söylemişti: “Bir bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde..” cümlelerini kurdu. Elon Musk ayrıca diğer alt coin’ler hakkında pek bilgisi olmadığını ve “Bitcoin’in iyi ve değerli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Firma gelecekte kişilerin araçlarının bitcoin üzerinden satın alınmasına da izin verecek. 

15″]

Bitcoin hamlesi çok ses getiren Tesla, 2020’de neler yaptı?

Tesla, 2020 dördüncü çeyrekte toplam 180.570 araç teslim etti. Bu rakam ile beraber firmanın 2020 toplamı ise 499.550 seviyesinde kaldı. Konulan 500 bin teslimat hedefini çok az da olsa kaçıran ancak yine de büyük bir başarıya imza atan firma, artık üretim konusunda eskiye nazaran çok daha iyi durumda yer alıyor. 2020 toplamındaki üretimin ise 509.737 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Tesla artık ABD yanında Çin’de de üretim yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin