reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla’dan araçlarını hack’leyenlere karşı hamle geldi

Elektrikli otomobil pazarının merkezinde yer alan ABD merkezli firma Tesla, araçlarının hack’lenmesi konusunda sağlam bir adım attı.

Tesla imzalı Model serisi Ingenext firmasının özel hazırladığı bir donanım ile hack’lenebiliyor. Bu sayede kişiler araçlarının paralı özelliklerini çok daha uygun fiyata açabiliyorlar. Ingenext imzalı özel donanım sayesinde Tesla’nın 2 bin dolara sattığı araca 50 beygir ekleyen güç modu daha ucuza aktif edilebiliyor. Bu donanım ile aynı zamanda drift modu da aktif edilebiliyor. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere Tesla bunu istemiyor. İşte bu yüzden yayımlanan son güncelleme Ingenext imzalı donanımlar ve benzerleri için bir karşı hamle geldi. Firma güncelleme ile araçların devasa ekranlarında bağlı cihaz hakkında kalıcı uyarı bildirimleri göstermeye başladı. Kişiler bu uyarıya rağmen araçlarını sürebiliyor ancak ekranda uyarı olduğundan ana ekranın büyük kısmı kullanılamıyor. Ingenext, son güncelleme yapılmadığı sürece sorun olmadığını belirtiyor. Ancak Tesla araçların merkezinde güncellemeler yer alıyor ve herkesin en sonunda güncelleme yapması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla kısa süre önce Audi CEO’nun açıklamasıyla ses getirmişti

Audi CEO’su Markus Duesmann, geçtiğimiz ay verdiği bir röportaj kapsamında Tesla’nın elektrikli otomobiller ve alandaki bazı kritik konularda sektördeki tüm rakiplerinden iki yıl ileride olduğunu aktardı. Bu gerçekten dev otomobil firmasının başındaki isimden gelen sürpriz bir açıklama. Ancak çoğu kişi dile getirmiyor olsa da durumun farkında bulunuyor. Tesla’nın geleneksel otomobil üretme geçmişi olmadığından diğer firmalara göre alanda çok daha yenilikçi sistemler kullandığı biliniyor.

İlgili Video